Znamy już powody odmowej decyzji w sprawie rejestracji fundacji „Nowoczesna”, wydanej przez warszawski sąd na początku czerwca. Jak ujawnił na w mediach społecznościowych Ryszard Petru – wniosek został odrzucony m.in. ze względu na podejrzenie prowadzenia działalności spirytystycznej, paramedycznej i astrologicznej.

facebook.com/RyszardPetru
facebook.com/RyszardPetru

Twórca nowego neoliberalnej formacji na polskiej scenie politycznej, wieloletni współpracownik Leszka Balcerowicza – Ryszard Petru miał poważne problemy z zarejestrowaniem swojej fundacji. Co prawda wniosek do sądu wpłynął już pod koniec kwietnia, jednak z powodu licznych nieprawidłowości został odrzucony. Jak się dowiadujemy ze skanu dokumentu, opublikowanego na profilu biznesmena – chodziło o zapisy w statucie fundacji, które według sądu wskazują na to, że wnioskodawca zamierza prowadzić działalność gospodarczą – zakazaną w przypadku organizacji non profit. W uzasadnieniu można przeczytać, że fundacja planowała prowadzić m.in. warsztaty, seminaria, wystawy, działalność doradczą, a także działalność paramedyczną, astrologiczną i spirytystyczną.

Opinia sądu spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem niektórych komentatorów. „Brawo sąd! Przecież neoliberalna ideologia to dziś wyłącznie spirytystyczne ożywianie trupa. Utopijna magia, w dodatku szkodliwa, więc – czarna. A Wasze recepty i prognozy tak bliskie są rzeczywistości jak wróżby astrologów. Szacunek więc dla instytucji Polskiego Państwa za przenikliwy werdykt!” – napisał na Facebooku Marek Tobolewski, znany działacz krakowskiej lewicy.

Nowy projekt wyznawców wolnorynkowego kapitalizmu pierwszą wpadkę zaliczył już na starcie. Pod koniec maja br. okazało się, że jego nazwa – NowoczesnaPL, brzmi niemal identycznie jak Nowoczesna Polska,  jedna z najbardziej zasłużonych organizacji trzeciego sektora, zajmująca się walką o wolność korzystania z dóbr kultury. Prezes zarządu tej fundacji, Jarosław Lipszyc, wystosował ostrą notę protestacyjną. „Ogromnie niepokoi nas ponowne (poprzednio czynił to Janusz Palikot w 2010 roku) wykorzystywanie nazwy naszej fundacji do celów politycznych. Zarząd fundacji rozważa podjęcie kroków prawnych w celu ochrony nazwy i tożsamości fundacji w związku z używaniem przez Ryszarda Petru i związane z nim osoby słów »Nowoczesna Polska« na określenie inicjatyw politycznych”. Liderzy NowoczesnejPL zignorowali jednak list Lipszyca.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Druzgocący dla rządu raport NIK o walce z pandemią

NIK opublikowała raport z kontroli działań państwa polskiego w walce z pandemią COVID-19. …