Nie został liderem opozycji, przegrał walkę o przywództwo w partii, którą sam zakładał – a mimo wszystko Ryszard Petru nadal wierzy w swoje posłannictwo. W poniedziałek w samo południe rozpoczął prezentację „planu Petru”.

Zwolennicy opcji liberalnej, którzy zachowali jeszcze jakieś nadzieje związane z byłym liderem Nowoczesnej, muszą czuć się rozczarowani – „plan Petru” okazał się rozwiniętą wersją sloganu „Zjednoczona opozycja”, który rozbrzmiewał na marszach KOD-u, potem na protestach w sprawie sądów i który powraca w wypowiedziach polityków. Po raz kolejny dowiedzieliśmy się, że trzeba odsunąć PiS od władzy i w tym celu potrzebna jest współpraca wszystkich – od lewicy do PSL-u.

Plan Petru nie ma być przy tym nową partią, tylko stowarzyszeniem, na gruncie którego ma być toczona dyskusja o programie dla szerokiej opozycji. Najwyraźniej do Petru dotarło, że drugi raz nie uda mu się wylansować jako lider „świeżej”, „innowacyjnej” formacji w kontrze do PO, ale nie uśmiecha mu się rezygnacja z roli jednej z gwiazd antyPiS-u. Jakie więc będą punkty wyjścia do dyskusji o programie? „Dynamiczny i zdrowy rozwój gospodarczy”, „służba zdrowia skupiona na pacjencie”, efektywna polityka rolna, edukacja w duchu tolerancji, niezależna energetyka. Czyli nic nowego. Być może największym sukcesem Petru jest zauważenie, że w programie powinien znaleźć się także „realny wzrost płac osiągany przez odejście od modelu taniej siły roboczej”. Tylko jak to pogodzić z neoliberalnymi zapatrywaniami samego Petru na gospodarkę?

Sposób postępowania Ryszarda Petru bardzo trafnie skomentował na Twitterze Mateusz Mirys z Zarządu Krajowego Partii Razem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Rysiu jedż na Maderę i zabierz wszystkich solidaruchów .Normalni Polacy zgłoszą cię do Nobla

  2. jeśli Świnia posmakowała koryta to się jej już nie odgoni , tak jest ze wszystkimi politykierami

  3. Na początek – to niech zda dzisiejszą maturę z WOS – poziom rozszerzony. Powiedzmy na jakoieś 95%.
    I dopiero wówczas pcha się do polityki.
    Może wysłuchiwanie wypowiedzi tego pana przestanie być powszechną żenadą.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zbieramy owoce reformy emerytalnej z czasów Buzka. Ponad 300 tys. emerytów grozi śmierć głodowa

Nie ma w tym żadnej przesady. 337, 6 tys. osób na koniec 2021 roku pobierało z ZUS emerytu…