Ryszard Petru Consulting – firma lidera Nowoczesnej oraz związana z nim Fundacja for Europe są zarejestrowane pod adresem ambasady Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Według Krajowego Rejestru Sądowego, podmioty Ryszarda Petru mają siedzibę w budynku przy ul. Bobrowieckiej 1a w Warszawie, czyli dokładnie tam, gdzie mieści się placówka dyplomatyczna totalitarnego państwa.

petru clnsFirma Ryszard Petru Consulting według ogólnodostępnych danych zajmuje się „doradztwem w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania”. Wcześniej siedzibą spółki był adres Dembego 6 na warszawskich Kabatach. Obecnie jednak firma jest zarejestrowana w tym samym miejscu, gdzie funkcjonuje ambasada KRLD. Również tam mieści się Fundacja For Europe, której prezesem zarządu jest także Ryszard Petru. Według informacji dostępnych na stronie internetowej zajmuje się ona „prowadzeniem działalności edukacyjnej poprzez propagowanie wiedzy na temat procesów gospodarczych oraz promowanie skutecznych rozwiązań wspierających rozwój gospodarczy w odpowiedzi na wyzwania dynamicznie zmieniającej się globalnej gospodarki”. W radzie FfE zasiadają m.in. były minister gospodarki Janusz Steinhof oraz obecny europoseł Platformy Obywatelskiej – Janusz Lewandowski.

jelenia góra szpitalBudynek przy Bobrowieckiej 1a został przekazany Koreańczykom w 1984 r., kiedy do Warszawy zawitał ówczesny przywódca KRLD Kim Ir Sen.  Dyplomaci z Phenianu nie użytkowali jednak całości wielkiego socjrealistycznego gmachu, dlatego też w latach ’90 zaczęli nielegalnie podnajmnować pomieszczenia prywatnym firmom i organizacjom. Sami prowadzą działalność w niewielkim budunku na tyłach ambasady. O odpłatnym udostępnianiu powierzchni użytkowej przez Koreańczyków zrobiło się głośno po raz pierwszy w 2006 roku, kiedy sprawę opisała Gazeta Wyborcza. MZS wystosowało wówczas apel do najemców o zerwanie umów naruszających art. 41 ust. 3 konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z dnia 18 kwietnia 1961 r., który mówi, że pomieszczeń misji nie wolno użytkować w sposób niezgodny z funkcjami misji.

Sprawa pojawiła sie ponownie w 2011 roku, kiedy interpelację w tej sprawie zgłosiła Anna Sobecka (PiS). Oto fragmenty odpowiedzi sekretarza stanu z MSZ: „Pomimo negatywnego stanowiska MSZ, ambasada KRL-D od dłuższego czasu wynajmuje część przekazanej jej nieruchomości dyplomatycznej z przeznaczeniem na działalność polskich podmiotów gospodarczych wbrew obowiązującym normom prawa międzynarodowego i przepisom prawa polskiego. Co więcej, ww. przedstawicielstwo dyplomatyczne stara się stale pozyskiwać na tzw. rynku nieruchomości nowych najemców zainteresowanych korzystaniem z przedmiotowej nieruchomości. Ministerstwo Spraw Zagranicznych od 2002 r. wielokrotnie podejmowało i konsekwentnie podejmuje działania zmierzające do zaprzestania wynajmu pomieszczeń przedmiotowej nieruchomości dyplomatycznej na cele komercyjne przez Ambasadę KRL-D. Działania te są podejmowane na płaszczyźnie dyplomatycznej w ramach przysługujących MSZ kompetencji. Sprawa ta jest między innymi każdorazowo podnoszona podczas odbywających się dwustronnych konsultacji politycznych. W ostatnim czasie ministerstwo po raz kolejny przekazało swoje zdecydowane oczekiwanie zaprzestania tego rodzaju działalności w nocie do ww. przedstawicielstwa dyplomatycznego z lipca br. (…). Ministerstwo Spraw Zagranicznych cyklicznie występuje do właściwego miejscowo urzędu skarbowego z prośbą o przekazanie danych o przedsiębiorcach (NIP, REGON), które prowadzą działalność na terenie tej nieruchomości oraz wnioskuje o nierejestrowanie nowych podmiotów pod wskazanym adresem”

Pełnomocnik sztabu wyborczego Nowoczesnej Ryszarda Petru, Miłosz Hodun, odmówił  komentarza w sprawie współpracy lidera jego formacji z ambasadą KRL-D. Wody w usta nabierają również Koreańczycy: – Nic nam nie wiadomo o takiej firmie. Ani o żadnej innej mieszczącej się w budynku naszej placówki – usłyszeliśmy od pracownika sekretariatu.

Według polskiego prawa, aby dokonać rejestracji firmy czy organizacji pod danym adresem potrzebna jest umowa najmu. Zarówno Ryszard Petru Consulting jak i Fundacja For Europe są oficjalne zarejestrowane pod adresem Bobrowiecka 1a, Warszawa.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. nie za bardzo rozumiem o co „idzie” pismaczkowi strajkowemu? Jest jakiś zakaz wynajmowania od ambasady Korei Płn?? Wam coś się pop…..ło w 'strajk.eu” że sobie wyobrażacie, że będziecie wyznaczać jakiekolwiek standardy.

    1. A co ty w ogóle rozumiesz?
      Moralnie wątpliwe jest chociażby to, że wynajmując od Koreańczyków pośrednio wspiera się ten zbrodniczy reżim.

    2. A to kłamstwo bo wynajmuje od firmy Hasco. Ambasadom nie wolno podnajmować budynków, wiec nikt się raczej nie spodziewa, że wynajmuje od obcego państwa. Ale zaślepienie lewicy polskiej karze kłamać ze ślepej nienawiści do liberałów. Jesteście w tym równie dobrzy jak PiS czy PO. Nowa jakość….? Znam ją dobrze z czasów PRLu

    3. #otco: gwili wyjasnienia „strajk.eu” – tak jak „razem.pl’ -nie jest żadną „lewicą” tylko mutacją Wybiórczej/Krytyki Politycznej czyli innymi słowy, „fundatorami” są Soros/Smolar/Michnik/Sierakowiak.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…