Share Button

Izrael zakazał wjazdu na swoje terytorium, jak i na terytoria palestyńskie, które zbrojnie okupuje, siedmiu lewicowym deputowanym z Francji, zarzucając im, że popierają międzynarodowy ruch BDS (Bojkot, Wycofanie inwestycji, Sankcje). W marcu Kneset przyjął ustawę, która nie pozwala przyznać wiz osobom o propalestyńskich poglądach, a teraz szykuje ustawę o karach więzienia dla osób przeciwnych nielegalnej kolonizacji ziem palestyńskich.

Ruch BDS, inspirowany podobnym bojkotem w czasach walki z apartheidem w Afryce Południowej, sprzeciwia się izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich poprzez wezwania do bojkotu przedsiębiorstw izraelskich i zagranicznych, które czerpią zyski z handlu z kolonistami żydowskimi. Ruch, obecny w wielu krajach Europy, zapewnia, że jego przeciwnikiem nie są „osoby lub grupy osób z racji ich religii żydowskiej, bądź ich przedsiębiorstwa, czy produkty”, lecz „kolonialna polityka izraelska”.

Siedem osób oskarżonych przez Izrael o popieranie BDS, miało za kilka dni wraz z innymi odwiedzić w więzieniu m.in. bohatera Palestyńczyków Marwana Bargutiego, skazanego na pięciokrotne dożywocie za zbrojny udział w palestyńskim powstaniu z początku tego wieku (II Intifada) oraz rozmawiać z Izraelczykami i Palestyńczykami o perspektywie pokoju. Izrael zamknął szlaban m.in. dla eurodeputowanych Zielonych i komunistów, mimo umowy stowarzyszeniowej z UE. Wśród osób z zakazem wjazdu znaleźli się francuscy deputowani lewicowej Nieuległej Francji, partii komunistycznej i lewicowi merowie.

Niektórzy w ogóle nie są związani z ruchem BDS, jak eurodeputowany Zielonych Pascal Durand. Jednak, według Ha’aretz, izraelski minister bezpieczeństwa wewnętrznego Gilad Erdan (skrajna prawica), który nakazał odmowę wiz, dysponował wpisami Duranda na Facebooku, w tym jednym, w którym europejski polityk dzielił się raportem na temat „niebezpiecznych związków banków francuskich z izraelską kolonizacją”. Jak powiedział minister Erdan, do śledzenia krytyków polityki Izraela „nie potrzeba już Mossadu”, bo ich przekonania widać w internecie.

 

Share Button

2 komentarze

  1. ziomekp.1 napisał:

    Prześlijcie ten artykuł „lewicowemu” (hahahahahahah – lewicowemu!!!) Michnikowi albo Sierakowi z Krypty a zostaniecie zwyzywani od najgorszych antysemitów!!!

  2. Anna Poll napisał:

    No cóż, nie dziwi nic. Izrael jest po prostu zbrodniczym państwem. Tragedią jest to, że niemalże gremialnie uznawane jest za państwo demokratyczne i cywilizowane.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*