Site icon Portal informacyjny STRAJK

Rząd oszukał opiekunów niepełnosprawnych. Porozumienie? „To nie są nasze postulaty!”

youtube,com

Ekipa Mateusza Morawieckiego uznała, że zamiast spełnienia oczekiwań socjalnych opiekunów osób niepełnosprawnych, lepiej zastosować makiawelistyczną taktykę „dziel i rządź”. Podpisane zostało porozumienie, ale wśród jego sygnatariuszy nie ma grupy, która od tygodnia okupuje sejmowy korytarz.

„Wyjątkowa podłość” – tak o postawie rządu mówią uczestnicy protestu okupacyjnego. Rząd próbował ich dzisiaj postawić przed faktem dokonanym. W godzinach popołudniowych do grupy podeszła rzeczniczka Joanna Kopcińska, wręczając dokument, pod którym chwilę wcześniej, w Centrum „Dialog” podpisali się przedstawiciele kilku organizacji zrzeszających niepełnosprawnych i ich opiekunów. Sęk w tym, że ugoda nie spełniła oczekiwań wysuwanych przez okupujących.

– Nie nazywajmy tego porozumieniem, to nie są nasze postulaty! – krzyczała jedna z uczestniczek protestu, oddając Kopcińskiej dokument. – Proszę to zabrać ze sobą! My tego nie chcemy! – usłyszała rzeczniczka, która w tej konfrontacji czuła się wyraźnie niekomfortowo.

 

Koczujący w Sejmie opiekunowie mają powody do irytacji. Rząd wyraźnie ich wykiwał. Ich dwa główne postulaty to wprowadzenie dodatku rehabilitacyjnego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie oraz podniesienie renty socjalnej od 1 czerwca do „poziomu równego najniższej emeryturze”. Władza w porozumieniu z częścią opiekunów zdecydowała się spełnić tylko drugie żądanie. Dzisiaj w Centrum „Dialog” podpisały go m.in.: Fundacja Aktywizacja, Fundacja Integracja, Fundacja Pomóż Innym, Fundacja Aktywnej Rehabilitacji, Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Co jeszcze zawiera porozumienie? W dokumencie znalazła się deklaracja dotycząca podniesienia od 1 czerwca wysokości renty socjalnej do poziomu równego najniższej emeryturze, rencie z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinnej, czyli do kwoty 1029,80 zł. Rząd zobowiązał się również do realizacji Programu Dostępność Plus, ze szczególnym uwzględnieniem osób niepełnosprawnych. Trzeci punkt dotyczy wprowadzenia i realizacji od 1 lipca br. koordynowanej opieki dla osób niepełnosprawnych ze szczególnymi potrzebami rehabilitacyjnym. 500-złotowego dodatku wśród zadekretowanych ustaleń nie ma.

– To są dwa nierozerwalne postulaty. Czy zgodzi się pani, że 900 zł to jest za mało na przeżycie? – mówiła dzisiaj jedna z oburzonych protestujących.

Uczestnicy okupacji zapowiadają kontynuowanie protestu. Wierzą, że rzecznikiem ich sprawy będzie prezydent Andrzej Duda, który kilka dni temu odwiedził ich w Sejmie.

Exit mobile version