Polska w awangardzie europejskiej ksenofobii – Konrad Szymański, minister ds. europejskich już zapowiedział wycofanie się Polski z programu relokacji uchodźców, a minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski chce z nich tworzyć syryjskie legiony.

wikimedia commons/Witold Waszczykowski
wikimedia commons/Witold Waszczykowski

„Złoty medal dla Polski za ignorację” – napisała Lotte Leicht, szefowa europejskiego oddziału Human Rights Watch. O ksenofobii polskiego rządu, m.in. o wypowiedziach ministrów, ale także o słowach Jarosława Kaczyńskiego na temat chorób i pasożytów, które przenosić mają uchodźcy, pisze prasa europejska i amerykańska, ale też rosyjska czy indyjska. Wspomina się także o tym, że Polska jak dotąd przyjęła zaledwie 200 osób, w dodatku segregując przybyszów ze względu na wyznanie.

Szymański dzień po zamachu stwierdził, że on i jego rząd „nie widzą politycznych możliwości wykonania” decyzji o relokacji uchodźców we wszystkich krajach Unii Europejskiej – do tego zobowiązał się przed Komisją Europejską poprzedni rząd. Później minister wycofał się z tych słów, twierdząc, że przyjęcie uciekinierów jest możliwe, ale tylko „jeśli będziemy mieć gwarancję bezpieczeństwa”. Z kolei Waszczykowski – minister spraw zagranicznych – najpierw zabłysnął słowami o „oszalałym lewactwie”, czyli ludziach, którzy dostrzegają odpowiedzialność za destabilizację Bliskiego Wschodu po stronie USA i ich sojuszników, a następnie wezwał do tworzenia „legionów syryjskich” z uchodźców, które mają iść i walczyć w trwającej od trzech lat wojnie domowej w Syrii. Nie stwierdził jednoznacznie, czy jego składające się z cywilów „legiony” mają walczyć z wojskami Assada, Państwem Islamskim, Wolną Armią Syrii albo innymi oddziałami partyzanckimi, kurdyjskim YPG, siłami rosyjskimi czy międzynarodową koalicją antyterrorystyczną. Nie wiadomo też, kto miałby te „legiony” dozbroić. Ze słów ministra wynika dość jasno, że jego wiedza na temat sytuacji w Syrii jest, mówiąc oględnie, szczątkowa.

[crp]

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. przepraszam ale który rząd DZISIAJ się nie kompromituje? Jeżeli LeMonde diplomatique (.pl) cytuje Tusia (jak szefa Rady Europejskiej), że „uchodźcy” to „wojna hybrydowa” to „kto-z-kim” a takża „kto zaczął” (tego już Tusiu nie mówi). Ale jeżeli tuż przed „Paryżem” World Bank (to taka instytucja charytatywna) publikuje raport, że Europa potrzebuje cudzoziemców bo……demografia a zapomina o potężnej ilości MŁODYCH ludzi w Europie, bez pracy, bez perspektyw i oni mają „załatwić” problemy demograficzne. Jeżeli dużo, dużo wcześniej Soros mówi, że Europa potrzebuje CO ROKU miliona „uchodźców” (zapominając, że jego kolesie w Izraelu czy na Ukrainie „produkują” uchodźców: ci z Ukrainy – ca 900 tys do Rosji a 700 tys. „uchodźców” w RP – to mieli szczęście ale gdzie mają uciekać Palestyńczycy????do morza). Ludzie, puknijcie się te „wysoce wyedukowane na UW” łby i bądzcie łaskawi zauważyć: CZASY SIĘ ZMIENIŁY. Aha, jeszcze jedno, możecie tylko prosić Boga, Allaha, Jahve, Buddę czy co się Wam podoba, żeby ci „faszyści”, „nacjonaliści” nie zaczęli zadawać pytania bo wtedy, żadna „federacja anarchistyczna” sponsored by state (tak Glen Greenwald określa BBC) nie pomoże. Negri z wykładami na PANie też nie pomoże z wzywaniem do „transnational SOCIAL strike”. PS. Cinkciarz.pl (to ten geszeft co opłaca Wałęsę i Komorowskiego a będzie sponsorował Chicagao Bulls) reklamuje się jako „społecznościowa wymiana walut”. Schizofrenia między Bugiem a Odrą/Nysa sięga niebios.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rosja odpowiada Polsce

Niektórzy obserwatorzy relacji polsko-rosyjskich od dawna zadawali sobie pytanie, czy i ja…