Już nie da się wyraźniej pokazać, że polskie władze kategorycznie nie chcą udzielać  jakiejkolwiek pomocy emigrantom, nawet tym najbardziej potrzebującym.

www.flickr.com/photos/pism_thinkthank_poland/
www.flickr.com/photos/pism_thinkthank_poland/

Jak podaje „Rzeczpospolita”, dwa rządowe resorty: MSWiA ministra Mariusza Błaszczaka oraz MSZ Witolda Waszczykowskiego zablokowały ideę, by do Polski przetransportować najbardziej potrzebujących uchodźców. Pomysł ten, co interesujące, wyszedł z kręgów kościelnych, a konkretnie podczas obrad Episkopatu, którego członkowie poprosili Caritas, by zbadał techniczne możliwości zrealizowania transportu. Uchodźcy ci, jak podaje „Rzeczpospolita” mieliby trafić doi Polski, po uprzednim starannym sprawdzeniu ich tożsamości pod kątem bezpieczeństwa obywateli polskich. Można się domyślać, że kontrola miałaby na celu wyeliminowanie spośród grupy uchodźczej potencjalnych lub rzeczywistych terrorystów.

Jednak resort spraw wewnętrznych poinformował Episkopat, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa sprowadzanym osobom, ponieważ nie jest w stanie sprawdzić ich powiązań z organizacjami terrorystycznymi. Informacja ta pochodzi od bp. Krzysztofa Zadarko, delegata Komisji Episkopatu Polski ds. uchodźców. Kościół zaskakująco łatwo dał się przekonać resortom siłowym.

– To rząd odpowiada za bezpieczeństwo obywateli i jeśli twierdzi, że nie jest w stanie temu sprostać, to ja to przyjmuję. Nie chcielibyśmy też, by nasza inicjatywa była przedmiotem jakichś sporów czy protestów społecznych – mówił biskup Zadarko „Rzeczpospolitej”.

Konsekwencja rządu w odmawianiu pomocy uchodźcom mogłaby imponować, gdyby nie fakt, że kraj nie okazujący elementarnej solidarności społecznej traci nie tylko prawo do żądania jej od innych, ale też traci szacunek społeczności światowej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Możemy spać spokojnie.
  „Polski rząd” ma kategorycznie ZABRONIONE, wpuszczanie do Judastanu jakichkolwiek ciapatych…
  Nasi Panowie mają ich dosyć w Palestynie i dookoła. NIE PO TO podpalili i zaorali załą północną Afrykę i pół Arabii,
  żeby to mieć U SIEBIE (czyli w ukradzionej nam Ojczyźnie..).
  Ciapatych, w ilości 20-tu milionów (na rzeź..) – przeznacza Soros do zaorania „ZACHODU”,
  a nie SWOJEJ nowej Ziemi Obiecanej..
  MYŚLMY logicznie przecież ! :)
  NAS – polskich Gojów, żyd zaoruje przecież za pomocą UKRAIŃCÓW..
  NIE WIDAĆ ? NIE słychać ? NIE czuć ? :) …
  Więc – powtarzam – spokojna czaszka.
  Ciapatych „uchodźców” u nas NIE będzie…
  Oprócz Czeczenów i „Afgańcew”, których jest w końcu garstka..

 2. „Społeczność światowa” i tak generalnie ma Polskę „w głębokim poważaniu” o ile czegoś od Polski akurat nie chce.A „korytarza” już raz czy dwa od Polski żądano.W 1939.I tak jak wtedy nie można się było zgodzić tak i dziś.

  Nie miejcie wątpliwości.Służby które nie są w stanie upilnować kelnerów i służby którym wg prawicowej prasy nawiał przynajmniej jeden wojownik ISIS (o ile to nie konfabulacje) nie są w stanie sprawdzić porządnie nawet garstki osób.Przecież nawet w zasadzie nie mają arabistów ! Mogą co najwyżej dostać wskazówki od zachodnich wywiadów.

 3. Aż dziw, że taki katolicki rząd odmówił kościołowi też katolickiemu. Aż dziw, że kościół jak najbardziej katolicki tak dziwnie łatwo odstąpił od swej zachcianki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

W co gra Jewgenij Prigożyn?

Jewgenij Prigożyn jest już człowiekiem dość popularnym. Postarał się o to przede wszystkim…