Powiatowe sanepidy nie będą publikować codziennych raportów na temat liczby wykrytych przypadków zakażeń koronawirusem. Informacje będą spływać do ministerstwa zdrowia, które zostanie jedynym źródłem informacji na temat rozwoju epidemii w Polsce.

Zmiany zaczną funkcjonować od zaraz. Od jutra mieszkańcy danego powiatu nie będą w stanie zapoznać się z raportem na stronie swojego lokalnego sanepidu. Te będą zobowiązane do przekazywania danych do Warszawy, gdzie w resorcie zdrowia będą one przetwarzane i dopiero potem zbiorczo podawanie do informacji publicznej. Identyczne zmiany dotyczą województw.

Na stronie ministerstwa, w odpowiednich zakładkach będzie można sprawdzić, ile zanotowano nowych przypadków w danej jednostce samorządowej, jednak dopiero po wprowadzeniu takich danych przez pracowników resortu. Aktywiści zajmujący się weryfikacją danych covidowych i wykrywaniem nieprawidłowości zwracają uwagę na niebezpieczeństwo utajnienia i manipulacji informacją o stanie epidemii.

– To jest jawne odcinanie obywateli od możliwości jakiejkolwiek weryfikacji tych danych  – stwierdził na Twitterze autor obywatelskiej bazy danych na temat epidemii w Polsce Michał Rogalski. To właśnie on, dzięki zliczeniu danych ze wszystkich stacji oszacował, że „zgubionych” zostało 14,2 tys. przypadków zakażeń. Połowa z nich miała pochodzić z województwa mazowieckiego. Pracownicy stacji tłumaczą, że na pewnym etapie przypadków było tak dużo, że nie nadążali z wprowadzeniem ich do systemu.

Oburzeni są również samorządowcy, którzy stracą narzędzie umożliwiające ocenienie potrzeb swoich instytucji.

– Dzięki temu, że widzimy, czy te zachorowania wzrastają czy jest ich coraz mniej, jesteśmy w stanie dostosować przede wszystkim działanie pomocy społecznej. Dla nas te dane na co dzień są bardzo ważne i jesteśmy zdziwieni, że miasta są pozbawione takich danych, które mogą pomagać w wypełnianiu ich zadań – wskazuje Monika Chylaszek z Urzędu Miasta w Krakowie.

Dziś odnotowano ponad 10 tysięcy nowych przypadków zakażeń. To najmniej od października. W sumie od początku epidemii odnotowano 909 tys. 66 zakażeń. Zmarło dziś 540 kolejnych osób. Do tej pory z powodu wirusa z życiem pożegnało się 14 tys. 314 osób.
patronite

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Estonia: Jak rozpadła się prawicowo-liberalna koalicja rządowa

14 stycznia 2021 roku oficjalnie upadł drugi rząd premiera Jüriego Ratasa. Koalicja utworz…