Site icon Portal informacyjny STRAJK

Rząd tworzy dla uchodźców mur z przepisów

MSWiA zaprezentowało pomysły na uniemożliwienie przekraczania polskiej granicy. Będzie lista bezpiecznych krajów pochodzenia i prewencyjne areszty w strzeżonych ośrodkach.

/wikimedia commons

W ciągu trzech tygodni 2017 r. o ochronę międzynarodową w Polsce zwróciły się 353 osoby, głównie obywatele Rosji (254 osoby) i Ukrainy (45 osób). To zdaniem ministerstwa za dużo. Żeby zmienić tę sytuację znowelizowano ustawę o udzielaniu ochrony cudzoziemcom na terytorium RP. Ma wejść w życie już w lipcu.

Cudzoziemiec, który złożył wniosek o status uchodźcy, a np. nie ma dostatecznej ilości środków finansowych czy dokumentów, ma trafić do jednego z sześciu ośrodków strzeżonych. Podlegają one Straży Granicznej. Znajdują się w Kętrzynie, Białymstoku, Białej Podlaskiej, Przemyślu, Lesznowoli i Krośnie Odrzańskim. W ośrodkach będą też przebywać kobiety z dziećmi. Zgodnie z nową ustawą do takich ośrodków trafiać będą ci, którzy złożyli na granicy wniosek o azyl, ale wiadomo, że nie spełniają warunków do wjazdu na teren Polski.

Teraz cudzoziemiec zostaje umieszczony w takim strzeżonym ośrodku na podstawie postanowienia sądu i tylko w wyjątkowych przypadkach: gdy nielegalnie próbował przekroczyć granicę lub gdy otrzymał decyzję zobowiązującą go do opuszczenia terytorium RP.

Od lipca w ciągu 28 dni będzie musiała być wydana wobec uchodźcy decyzja o przyznaniu lub odmowie statusu. Ale pojawia się nowy powód odmowy – „działanie w złej wierze w celu pozbycia się dokumentu tożsamości” oraz odmowa pobrania odcisków palców.

Ministerstwo liczy, że część przybyszów, poinformowana o nowej procedurze i umieszczeniu w strzeżonym ośrodku, sama zrezygnuje ze starania o azyl. Dzisiaj do ośrodków trafiali nieliczni, bo ok. 80 proc. po złożeniu wniosku i tak ruszała do Niemiec.

Nowela ustawowa wprowadza też nowe obostrzenia w staraniu się o status uchodźcy. Szef MSWiA wyda rozporządzenie z listą bezpiecznych krajów pochodzenia i bezpiecznych krajów trzecich, które mają odsiać wielu przybyszów starających się o azyl w Europie. Znajdzie się na nich Rosja, co praktycznie całkowicie zamknie drogę Czeczenom. Rząd skraca też czas opieki nad uchodźcą do dwóch miesięcy. Tylko tyle osoba taka może liczyć na opiekę socjalną i medyczną.

Zlikwidowana będzie Rada ds. Uchodźców która działa przy premierze. W jej miejsce powstaje podlegająca MSWiA Rada ds. Cudzoziemców o kompetencjach sądu. Regułą ma być zasada, że złożenie odwołania przez cudzoziemca od negatywnej decyzji nie wstrzymuje jej wykonania.

Exit mobile version