Opozycja w parlamencie od kilku dni domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. W odpowiedzi minister rozwoju, a już niebawem wicepremier Jadwiga Emilewicz (Porozumienie) na antenie Radia ZET postanowiła Polaków wystraszyć.

Emilewicz przyznała, że jeżeli będzie przybywało chorych, wtedy władza będzie musiała wprowadzić stan klęski żywiołowej. Minister rozwoju rekomendowana na stanowisko wicepremiera zaznaczyła, że m.in. dlatego jej partia sceptycznie odnosiła się do pomysłu przeprowadzenia wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną. W przypadku obowiązywania stanu klęski żywiołowej wybory odbyć się bowiem nie mogą.

Ogłoszenie stanu klęski żywiołowej postuluje opozycja. Posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że epidemia to również katastrofa, a więc wprowadzenie takiego stanu jest nie tylko zasadne, ale wręcz pożądane.

„Kiedy 10 lat temu w powodzi zginęło 25 osób, Jarosław Kaczyński (wtedy w opozycji) uważał wprowadzenie stanu klęski żywiołowej za zasadne. Dziś z powodu epidemii koronawirusa zmarło już 59 osób i liczba ta, niestety, będzie rosnąć – ale prezes PiS do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej “nie widzi przesłanek”. Dlaczego? Bo wie, że jego formacja i kandydat przegra przełożone wybory prezydenckie. Bo boi się silnych samorządów i nie chce, by zyskały dodatkowe kompetencje do przeciwdziałania epidemii. Bo za nic ma los setek tysięcy Polek i Polaków tracących pracę i środki do życia – i nie chce ryzykować, że państwo będzie musiało wypłacić obywatelom odszkodowania”  – napisała parlamentarzystka.

Emilewicz postanowiła wytłumaczyć Polakom po swojemu konsekwencje wprowadzenia takiego stanu. „Będziemy mieć wojsko na ulicach, pozamykane portale internetowe, pozamykane rozgłośnie radiowe. Naprawdę tego chcemy?” – pytała w Radio ZET.

Prowadząca rozmowę Beata Lubecka zauważyła, że stan klęski żywiołowej nie przewiduje takich restrykcji. – To musiałby być stan wyjątkowy – dodała prowadząca.

Emilewicz zmieniła ton, uciekając od wyjaśnienia dlaczego jej zdaniem możliwe jest wyprowadzenie wojska na ulice. – Mamy stan zagrożenia epidemicznego, mamy epidemię i adekwatny do epidemii stan, który został wprowadzony. Jeżeli wybory nie będą mogły być przeprowadzone w maju, bo będziemy mieć 30–40 tysięcy zakażonych, będziemy mieli szpitale w halach kongresowych zorganizowane, wówczas, zapewniam panią, że Porozumienie 5 maja czy 6 – nie wiem, kiedy ustawa wróci z Senatu do Sejmu – nie będzie głosować za ordynacją, powiedziała.

Stan klęski żywiołowej zgodnie z art. 232 konstytucji jest wprowadzany „w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa”.

Jego status reguluje też ustawa o klęsce żywiołowej, która umówi o zapobieganiu skutkom katastrof naturalnych bądź awarii technicznych. Według litery ustawy epidemia choroby zakaźnej jest katastrofą naturalną.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Czyli jeśli chcemy zablokować wybory to powinniśmy się wszyscy rozchorować, tak? Aaa to niech sobie Duda rządzi, mam to w .. Stonodze.

 2. Cytując klasyka: jak chciałeś zabłysnąć, trzeba się było brokatem posypać…autorze „artykułu”.

 3. Spoko, spoko druzja, szweje na ulicach pokażą się szybciej niż wam się wydaje. Właśnie po to, by zapobiec klęsce żywiołowej, która nastąpi dopiero 11 maja po wybraniu Adriana na Adriana.

 4. Jeszcze troche i pewnie bedzie tytuł w stylu „Bojówki PiS będą rozstrzeliwać spacerowiczów”

  1. Jedna pani na targu wczoraj mówiła, że widziała jak ogromny Macierewicz latał nad skwerem i porywał dzieci, a następnie je zjadał. Pytanie do Radia Erewań, czy to prawda? Tak, to prawda, z tym że nie Macierewicz ale bocian, nie nad skwerem ale nad łąką i nie dzieci, ale żaby.

 5. > Według litery ustawy epidemia choroby zakaźnej jest katastrofą naturalną.

  @Skorpion13, to wiadomość dla Ciebie, bo cały czas nie dociera, że stan klęski żywiołowej jest przeznaczony także na wypadek choroby zakaźnej ludzi.

  1. Mariuszku dziecko drogie Art 232 Konstytucji i następujące po nim pod rozwagę polecam. (przypomnę, że zapisy konstytucji traktuje się wprost) Art. 232.W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu.
   https://www.lexlege.pl/ustawa-o-stanie-kleski-zywiolowej/
   A tu sobie poczytaj – może cośkolwiek załapiesz.
   (już szlag mnie trafia z redaktorkiem-usuwaczem!0

  2. @Skorpion13:
   No chyba Ty sobie przeczytaj, bo to co przytoczyłeś w żaden sposób mi nie przeczy. Przeczysz sam sobie, bo choroba zakaźna ludzi może być uznana za katastrofę naturalną, o czym Ci piszę, a Ty stale bezsensownie zaprzeczasz

 6. Gratuluję! Tytuł tak clickbaitowy jak rzadko kiedy! Doganiacie poziom onetu. Jak wpływy z reklam? Naczelny ma już maybacha?

  1. Można merytorycznie, bez obelg i epitetów, a jednocześnie mocno i celnie? Można. Wystarczy wyjść powyżej poziomu rynsztoka.

   P.S. Odnośnie moich poprzednich zarzutów.

  2. To samo pomyślałem. Gdzie ta „zapowiedź rządu”? Jest tylko wypowiedź jednej ministerki, która nic nie zapowiada.
   Tytuł jest nie tylko przynętą, ale i fałszywą wiadomością. Niestety Piotr Nowak kolejny raz obniża poziom tego portalu.

  3. Fakt. Zaczynam podejrzewać, że ten portal, to taka odmiana Kwaśniewskiego czy Millerera. Kto wie, czy nie ma powiązań z lewicową Agorą i „obrońcami robotników” w rodzaju Michnika lub jego poprzedniczki, też niemilionerki…

  4. Ad. Kura Czubajka
   A propos lewicy w cudzysłowie (słusznie zresztą) wiesz droga Kuro jaka była ulubiona biżuteria „lewicowych” państwa Kwaśniewskich? Ano nie pierścionki, nie łańcuszki, nie broszki jeno „kulczyki”.
   Słusznie zauważyłeś — jeden z najbogatszych Polaków czyli Michnik lewicą!!!!! Hahahahah!!!!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…