Zdjęcia Leona Degrelle – belgijskiego nazisty i kolaboranta hitlerowskiego jeszcze w kwietniu 2016 roku zdobiły profil fejsbukowy Tomasza Kalinowskiego, rzecznika prasowego Obozu Narodowo-Radykalnego – wynika z informacji udostępnionych przez dziennikarza Michała Majewskiego.

Tomasz Kalinowski - rzecznik prasowy ONR / facebook.com/tomasz.kalinowski.onr
Tomasz Kalinowski – rzecznik prasowy ONR / facebook.com/tomasz.kalinowski.onr

Mazowiecka brygada Obozu Narodowo-Radykalnego zamierza wziąć udział w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, tymczasem jeden z liderów tej organizacji, pełniący również obowiązki rzecznika prasowego, jeszcze wiosną br. wyrażał wyraźną fascynację postacią współpracownika Adolfa Hitlera, belgijskiego nazisty Leona Degrelle. Na wykonanym w kwietniu br. zrzucie ekranu widać, że nacjonalista  miał ustawione zdjęcie nazistowskiego watażki jako tło swojego konta.  Temat poruszył Michał Majewski, jeden z najbardziej znanych dziennikarz śledczych. „Czy Degrelle, fanatyczny hitlerowiec, był do niedawna w tle pańskiego FB ?” – zapytał na Twitterze.

 

Rzecznik ONR jak dotąd nie udzielił odpowiedzi, również gdy Majewski zaznaczył, że jego pytanie wydaje się dość istotne „w kontekście marszu, który pan Kalinowski organizuje 1 sierpnia w Warszawie, w rocznicę Powstania”. Nacjonalista nie zareagował również na wezwania ze strony polityków związanych z prawicą, którzy bez ogródek określają sprawę jako „kompromitację”. Wśród krytyków hitlerowskich sympatii Kalinowskiego jest m.in. znany z antykomunistycznych poglądów poseł Kukiz’15 Tomasz Jaskóła.

Ujawnienie nazistowskich fascynacji rzecznika ONR jeszcze dobitniej ukazuje, że zapowiedziany przez tę organizację na 1 sierpnia Marsz Powstania Warszawskiego jest niczym innym jak aktem politycznej bezczelności najczystszej wody. Pamięć poległych w tragicznych okolicznościach historycznych uczestników Powstania chcą upamiętnić ludzie, którzy tolerują w swoich szeregach sympatyków zbrodniarzy związanych z III Rzeszą. O wyrażenie sprzeciwu wobec planów polskich neofaszystów zaapelował m.in. Adrian Zandberg z Partii Razem.

Leon Degrelle był fanatycznym zwolennikiem Adolfa Hitlera, twórcą oraz dowódcą Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Wallonien”. która walczyła u boku niemieckiej armii podczas inwazji na Związek Radziecki. Formacja belgijskiego nazisty została rozbita w 1945 roku na Pomorzu. Degrelle zdołał jednak przedostać się do Berlina, gdzie został uhonorowany za oddanie i męstwo przez samego Führera. „Gdybym miał syna, chciałbym, by był taki jak Ty” – powiedział Hitler podczas wręczenia swojemu pupilowi Krzyża Żelaznego z liśćmi dębowymi. Ciekawe czy rzecznik Kalinowski również chciałby usłyszeć tak ciepłe słowa od przywódcy III Rzeszy?

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Przeszukajcie profile innych „patriotów”. Degrelle jest bardzo modnym kandydatem na zdjęcia również profilowe, nie tylko w tle. Katolik, monarchista, również patriota i czynny bojownik przeciwko radzieckiemu „komunizmowi” – idealny kandydat dla narodowca na inspirującego bohatera.

 2. Piotrze Marek, twoje szczęście, że bazgrolisz przez internet, bo za wypowiedzenie przy mnie tego, co napisałeś wybilbym ci zęby.

 3. Czytam komentarze i oczom nie wierzę. Upał, czy rzeczywistość? Najsmutniejsze, że z taka pasja obrońcy faszyzmu wierzą w idee Hitlera. Na początek niech przestudiują, a nie po łebkach, Mein Kampf, najlepiej po niemiecku, potem tłumaczenie, wezmą mapę Eurazji i zastanowią się, gdzie powinni mieszkać dzisiaj. Tak, tak. Wasze marzenia najlepiej zaspokoił Stalin już w 1939 wysylając tam Polakow, dokąd Hitler miał zamiar po zwycięstwie. To czym sie różnicie w wizji przyszłości polskiego narodu? Mentalni niewolnicy obu dyktatorów i morderców, tyle, że przy jednym dalej siedzimy nad Wislą, a przy drugim większość jako aniołki w niebiesiech. Ciekawe tylko, czy to naprawdę wyznanie faszystowskiej wiary, czy poglądy za dostarczana kasę? Ot, taki patriotyzm okazjonalny, aby do końca upodlić Polaków? Tertium non datur.

 4. I tak to w majestacie kaczystowskiego państwa hodują się nam nowe pokolenia ideowych bandziorów

 5. Na takich siurków co bronią takich jak Degrelle, powstańcy i partyzanci walczący z nazistami ( oczywiście prawdziwi a, nie jakieś kolaborujące świnie z NSZ ze Świętokrzyskiego) nie chcieli by nawet splunąć.

 6. wielkie mecyje, a ani słowa o tym że wiele lat przed wojną Degrelle prowadził szeroką działalność polityczną i publicystyczną w organizacjach katolickich co pewnie było docenione przez Kalinowskego. Jego służba w SS była z kolei bardziej realizacją antybolszewickich poglądów na co pozwalała sytuacja. Dzięki sutorytetowi mógł zmajstrować trochę wojska na walkę z bolszewią, a tak się składa że nie było innej armii, ani formacji wojskowej które by go przygarneły, tak więc epizod z ss nie świadczył o tym, że był nazistą. Po prostu nie było innej możliwości na walkę z ZSRR.
  Na koniec prosiłbym autora, aby łaskawie powiedział jakie sbrodnie popełnił Degrelle, jak sugerue tytuł.

  1. Za zbrodnię wystarczy pochwała ataku nazistów na Polskę w 1939r.

  2. A lewaki i wcale nie lewaki wiedzą, że Adolf Hitler w 1935 chciał z Polską sojuszu przeciw ZSRR? Adolf Hitler od początków władzy był Polsce przyjazny, ale nie podobało się to żydomasonerii anglosaskiej i podpuściła swoich sanacyjnych pastuchów to kursu przeciwko Rzeszy.

   Przez wasz debilny sprzeciw wobec Adolfa Hitlera i nie danie mu autostrady tylko po to, aby ludzie z jednej części kraju mogli jeździć do drugich obecna Polska jak i cała Europa jest pod żydowską okupacją której by nie było, gdybyśmy wszyscy poparli III Rzeszę zamiast bawić się w „honor” ratowania posadek rodzinek inteligencji prożydowskiej i antynarodowej.

  3. I to w ramach tej miłości do Polaków kazał ich wymordować. Zdążył wybić 3 mln Polaków. Mniej więcej tyle samo ile obywateli polskich narodowości żydowskiej której nienawidził. Dziwna ta miłość.

   Chyba ze ktoś jest zwolennikiem poglądu „bije bo kocha”…

  4. Za kolaborację z hitlerowskimi Niemcami w listopadzie 1944 r. skazany zaocznie przez belgijski sąd na karę śmierci.

  5. Tak, Hitler bardzo chciał w 35 sojuszu z Polską przeciw sowietom, że zaraz podpisał pakt o nieagresji z…sowietami i w 39 dokonał z nimi „IV rozbioru” Polski. Czego teraz uczą na historii w gimbazie?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…