Charakterystyczną cechą polityków polskiej prawicy, szczególnie Prawa i Sprawiedliwości oraz jego satelitów, jest amputowanie sobie umiejętności podejmowania decyzji z pobudek innych niż polityczne. Widać to doskonale w kwestii wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, który ma być instytucją służącą wszystkim potrzebującym, tym z lewa, z prawa, ze środka i zza granicy. To urząd wymagający niebywałej wrażliwości i elastyczności światopoglądowej. Nie ma tu kompletnie znaczenia rodowód solidarnościowy lub jego brak. Jednakże politycy PiS zdają się tego nie rozumieć, uparcie forsując kandydaturę Zofii Romaszewskiej, która mogłaby z powodzeniem stanowić symbol wszystkich represjonowanych przez poprzedni ustrój i reprezentować ich interesy w trudnych niekiedy rozmowach z przedstawicielami państwa.

Jednak Rzecznik Praw Obywatelskich, jak mówi odpowiednia ustawa, „stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela,  w tym również na straży realizacji zasady równego traktowania – bez względu na płeć, rasę, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. Nie ma urzędu, do pełnienia którego potrzebna byłaby większa wrażliwość społeczna. PiS forsuje kandydaturę działaczki, która od lat firmuje swoją twarzą akcje partyjne u boku Jarosława Kaczyńskiego i która dała wyraźnie do zrozumienia, że nie zamierza reprezentować wszystkich obywateli, a jedynie tych odpowiadających jej światopoglądowo, podzielających jej konserwatywny i jawnie antykomunistyczny sposób patrzenia na świat. Stwierdzenie „Wszystkie stworzenia żywe mają taki pomysł, że się rozmnażają i to jest jak gdyby najważniejsza ich funkcja” wypowiedziane przez kandydata na RPO w kontekście legalizacji małżeństw jednopłciowych, powinno, pomimo najpiękniejszego nawet życiorysu, trwale wykluczać ze społecznego dyskursu. RPO nie jest kapłanem ewangelizującym swoich wiernych i narzucających im papieskie wzorce moralności, a do tej frakcji Zofia Romaszewska i jej mąż należeli od lat.

Jedyne, co prawicowi komentatorzy potrafią zarzucić Adamowi Bodnarowi to fakt, iż jego kandydatura „to zapowiedź promocji wszelkich lewackich skrajności”. Piotr Gontarczyk na portalu braci Karnowskich wypomina mu, iż w 2008 roku zdecydowanie sprzeciwił się IPN-owskiej publikacji Sławomira Cenckiewicza sugerującej współpracę Lecha Wałęsy z SB. Gontarczyk użył wówczas wielce znamiennego argumentu: „gdy przeczytałem wystąpienie owej szacownej instytucji (chodziło o Helsińską Fundację Praw Człowieka), zauważyłem, że nie staje ona w naszej obronie, tylko wręcz przeciwnie”. Czyli kto nie z nami, ten z Platformy i tego zwalczamy. Fakt odmowy przyłączenia się do publicznego linczu Wałęsy stanowi dla Bodnara najlepszą z możliwych rekomendacji na stanowisko, o które właśnie się ubiega.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Weronka, ludzi oceniamy po ich czynach/słowach. Jezeli uważasz że pan Bodnar „umoczony” po pachy w bycie sponsorowanym przez Sorosa/OpenSociety Foundation albo „zależny” od Min. Spraw Zagranicznych (kiedyś Sikorski dzisiaj Schetyna; same wybitne tuzy intelektualne w stylu „żulia” to Sikorski o Schetynie w GW) to życzę zdrowia bo na rozum to już za późno. Ale żeby tak wcześnie stracić rozum? A może się go nie miało i nie ma.
  Mnie te wszystkie pisania „lewicy” (PO/PSL/SLD) podobają bo POTWIERDZAJĄ, że PAŃSTWO – OBYWATELE są w kryzysie i każde działanie „prawicy” (czyli Pisiorów) będzie potraktowane jak jak Orban został „potraktowany” przez „europejską lewicę”. Jak Urban napisał w NIE: passent oraz wielu innych już kupiło sobie lokum w Niemczech (oczywiście za oszczędności życia), żeby w klasycznym stylu „uciec przez prześladowaniami Żydów”.Ciekaw jestem tylko kiedy się zacznie defamacja typu „faszyzm”/”marksizm” oczywiście przez „lewicę oświetloną”.
  Młoda polska 'inteligencjo”: jesteście tani jak czapka pyrów. Wiem, że dla ludzi z waszym wyksztalceniem nie ma pracy w tym kraju żeby strawestować klasyka jakim jest Ferdek Kiepski. Stać was tylko na 'strajk.eu’ – niskobudżetówkę z calą pewnością na „umowach śmieciowych”

  1. A ty młoda/stara (?) inteligencjo podpisująca się Yuzek, czytaj to, co sam napisałeś, bo gubisz słowa, wątki i zrozumienie swoich dywagacji posiadasz chyba jedynie na wyłączność

  2. 1. Nie „młody” bo jak powiedziała p. Ewa Wiśniewska: „rośnie długie pokolenie przygłupów” a Kościukiewiecz: „pozwolona nam dłużej być młodymi i głupimi”
   2. Jeżeli nie „młody” to STARY co sobie wyjątkowo cenię: WIĘCEJ WIEM-MYŚLĘ SPRAWNIE. Mnie to wystarczy. Sorki, ale nie potrafię wolno pisać bo ty @mik wolno czytasz.
   3.”Inteligencja” – jako grupa społeczna – to polski patent nie występujący nigdzie na świecie ii stąd użyty cudzysłów. Ot, ironia.
   4. Nie jest wykluczone, że „dywagacje” posiadam na wyłączność: Norwid powiedział: Polacy to 100% energii fizycznej i 3% inteligencji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rządy strasznych starców

Gerontokracja to pojęcie wywiedzione ze starożytnej Grecji. Oznaczała władzę  sprawowaną p…