„Kasuj władzę, nie bilety. Dość podwyżek w mieście” –  w stolicy Podkarpacia rozpoczęła się kampania na rzecz darmowego transportu miejskiego. Inicjatorami akcji są aktywiści miejscowej Federacji Anarchistycznej.

Autobus rzeszowskiego MPK / wikipedia commons

Na ulicach Rzeszowa od początku tygodnia przechodnie otrzymują ulotki nawołujące do buntu przeciwko rosnącym cenom biletów MPK. Rozdają je członkowie komitetu „Bezpłatna Komunikacja Miejska Rzeszów” powołanego przez anarchistów. W jego skład wchodzi również Ruch Obywatelskiego Nieposłuszeństwa oraz grupy mieszkańców, które włączyły się do akcji dzięki kampanii informacyjnej.

„Żądamy darmowej komunikacji miejskiej, która i tak w znaczącej większości finansowana jest z pieniędzy podatników, przesunięcia potrzebnych środków z wydatków na administrację publiczną. W szczególności z wydatków związanych z funkcjonowaniem sejmu i radnych. Zaspokojenie potrzeby sprawnego i możliwie bezpiecznego dla środowiska przemieszczania się w miastach uważamy za równie ważne jak zdrowie i edukację. Miasto widzimy zarządzane w znacznie większym stopniu przez mieszkańców, a nie wybranych przez mniejszość przedstawicieli” – przekonują aktywiści.

Jakie są argumenty za bezpłatnym transportem? Anarchiści przekonują, że darmowe przejazdy to rozwiązanie osiągalne w obecnych warunkach budżetowych. Zwracają uwagę, że wpływy z biletów nie zapewniają nawet połowy środków potrzebnych na utrzymanie sieci komunikacyjnej. Podają również przykłady 39 innych polskich miast, które zapewniają swoim mieszkańcom bezpłatne autobusy. Członkowie FA dostrzegają też rażącą dysproporcję w wysokości kar za wykroczenia użytkowników samochodów, którzy za nieprawidłowe parkowanie w strefach dostają mandaty o wysokości co najwyżej 50 zł, podczas gdy „gapowicze” w komunikacji miejskiej za brak biletu muszą zapłacić aż 216 zł.

Idea bezpłatnej komunikacji miejskiej była już poddana pod dyskusję na sesji Rady Miasta. Zdecydowanie przeciwko opowiedzieli się samorządowcy związani z liberalnymi ugrupowaniami. – Cały czas mówicie o tym zadłużeniu, straszycie. Skoro według was jest tak źle, to dlaczego cały czas zgłaszacie jakieś inicjatywy polegające na tym, aby pieniądze wydawać? A to darmowe przejazdy, a to rozdawanie mieszkań – straszył Robert Homicki z Nowoczesnej.

Osoby, które chcą włączyć się w kampanię, mogą się kontaktować z organizatorami akcji fa.rzeszow@riseup.net, Facebook.com/fa.rzeszow lub tel. 516 899 781.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Zamach na Donalda Trumpa

W sobotę (o 1.00 w nocy w niedzielę czasu polskiego), podczas mityngu Donalda Trumpa w mie…