Otoczeni wątpliwą sławą Jacek Międlar i Roman Zieliński zorganizowali 1 marca tego roku marsz z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szybko zamienił się w ponury spęd skrajnych nacjonalistów skandujących hasła pełne rasistowskiej nienawiści.

Po tych ze wszech miar skandalicznych wydarzeniach, obserwatorzy ze strony miasta zadecydowali o rozwiązaniu marszu.

– Zgromadzenie zostało rozwiązane po dwóch ostrzeżeniach za groźby i nawoływanie do nienawiści na tle wyznaniowym – poinformował wówczas media Barłomiej Ciążyński, pełnomocnik prezydenta miasta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii.

Jacek Międlar nie zgodził się z decyzją przedstawicieli władz samorządowych i zgłosił sprawę do sądu. 18 kwietnia zapadł wyrok.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu oddalił zażalenie organizatorów na decyzję wrocławskiego ratusza o rozwiązaniu marszu.

Sąd uzasadnił wyrok m.in. sformułowaniem: „Celem tego zgromadzenia nie było uczczenie pamięci poległych żołnierzy, a nawoływanie do nienawiści wobec ludności żydowskiej”. A także: „…zdaniem Sądu głoszone podczas zgromadzenia hasła: „Żydowscy komuniści gorsi niż naziści”, „scyzorykiem chrzczeni”, „niewdzięczni Żydzi” miały na celu nawoływanie do nienawiści oraz znieważenie z powodu przynależności do grupy społeczności żydowskiej”.

Jacek Międlar na swojej stronie skomentował wyrok wrocławskiego sądu następująco: „To było jasne, że Sąd Okręgowy we Wrocławiu uzna rozwiązanie zgromadzenia jakie miało miejsce 1 marca 2019 w związku z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych za zgodne z prawem. Dlaczego? Bo o żydach tam było dużo powiedziane. Nie jest winą Zielińskiego, Międlara, ani żadnego Polaka, że jak się grzebie w historii Żołnierzy Wyklętych, jak się zagląda w ich wyroki, gdy się odczytują nazwiska sędziów skazujących ich na śmierć i tych, którzy prowadzili operacje ich wyłapywania, to spod nazwisk komunistów wyłażą nazwiska żydowskie. I to one są tymi istotniejszymi.”

Pozostaje mieć nadzieję, że wymiar sprawiedliwości w całej Polsce będzie bardziej stanowczo niż do tej pory przeciwdziałał organizowanym przez skrajnych nacjonalistów rasistowskich fet.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Przypominam tym słabiej zorientowanym w temacie, że jeżeli ktoś okazuje nienawiść to jest SZOWINISTĄ a nie NACJONALISTĄ.

  2. Ukraińcy mają swoich banderiwciw, u nas są czciciele żołnierzy przeklętych. Każada nacja ma swoich banderiwciw.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…