Sad Najwyższy orzekł wczoraj, że Patryk Jaki pomimo immunitetu, który go chroni, może zostać pozwany za pomówienia z mównicy sejmowej. Chodzi o pamiętne słowa z 2016 roku, gdy wiceminister sprawiedliwości publicznie stwierdził, że w mieszkaniu Kropiwnickiego w Legnicy działa agencja towarzyska.

Są granice immunitetu i Patryk Jaki właśnie przekonał się o tym na własnej skórze.
Sprawa cywilna, którą Robert Kropiwnicki wytoczył politykowi PiS w 2016, przeszła całą drogę aż do Sądu Najwyższego – ten uznał wczoraj, że Jaki jednak nie może zasłaniać się immunitetem i jak najbardziej może odpowiadać za pomówienie. Wyrok te jest precedensowy, bowiem do tej pory nikt nie odważył się jasno stwierdzić, czy posła można sądzić za rzucane publicznie oszczerstwa.

Już na etapie rozprawy w SO w Warszawie sędzia Alicja Fronczyk uznała, że Patryk Jaki podczas dyskusji o reformach prokuratury i sądownictwa celowo zastosował atak personalny, aby zdyskredytować krytykującego go merytorycznie posła opozycji.

„Nie ma podstaw konstytucyjnych by immunitet traktować jako środek mający zapewnić bezkarność parlamentarzysty, który narusza prawo” – napisała w orzeczeniu. Wówczas Patryk Jaki groził jej postępowaniem dyscyplinarnym. Później przepraszał. Wnioskował również o wyłączenie sędzi Fronczyk z tej sprawy na dalszym etapie, jednak Sąd Apelacyjny nie wyraził na to zgody.

Teraz po wtorkowym orzeczeniu okazuje się, że może rozpocząć się nowa sprawa cywilna, w toku której Jaki będzie odpowiadał za swoje słowa jak „zwykły” obywatel. W dodatku sprawa prawdopodobnie znów trafi właśnie do sędzi Fronczyk.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Oby wreszcie skończyła się bezkarność zarówno posłów jak i innych przedstawicieli władz państwowych. Wtedy będziemy mogli mówić o zbliżeniu się do demokracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Dość zwalniania związkowców. Partia Razem zaproponowała rozwiązanie

W ostatnich miesiącach wielkie korporacje pokazały dobitnie, co myślą o działalności związ…