Sąd w Przemyślu stwierdził, że nienawistny wpis internauty, który pojawił się na portalu nowiny24, nie jest wzywaniem do popełnienia przestępstwa. Autor zasugerował, aby Polacy obrzucili ukraińską szkołę koktajlami Mołotowa.

fot. pexels.com

Miałby to być odwet za zamach na polski konsulat w Łucku, który został ostrzelany z granatnika. Pod artykułem na ten temat pojawił się komentarz o treści: „W Przemyślu przy ul. Smolki znajduje się szkoła ukraińska. Polacy też powinni wrzucić tam koktajle. Wyrównałyby się stosunki dobrosąsiedzkie”.

W rzeczonym Zespole Szkół nr 2 uczy się około 300 uczniów – mieści się tam podstawówka, gimnazjum i liceum.

Związek Ukraińców w Polsce powiadomił prokuraturę, ta jednak odmówiła wszczęcia śledztwa. Wtedy zwrócił się do sądu. Również na darmo. Okazuje się, że wpis nie jest nawoływaniem do nienawiści na tle narodowościowym. Jest po prostu… „przykry”.

„Newsweek” podaje w całości uzasadnienie orzeczenia Sądu Rejonowego w Przemyślu: „Rzeczony wpis może być traktowany jako życzenie, na pewno godne potępienia, ale nie realizujący znamienia nawoływania do popełnienia przestępstwa. (…) Jest oczywistym, że autor spisu używając określenia „koktajle” miał na myśli środki zapalne. Nie zmienia to jednak oceny decyzji o odmowie wszczęcia dochodzenia. (…) Autor kwestionowanego wpisu nie nawołuje, nie wzywa do nienawiści. Wyraża swoje życzenie, oczekiwanie. Zapewne niewybredne i przykre dla osób narodowości ukraińskiej. Nie można tego jednak traktować jako nawoływania do czegokolwiek” – stwierdził sędzia Sławomir Plis.

W ostatnią środę 11 października Związek Ukraińców w Polsce wraz z Fundacją Batorego zorganizował we Wrocławiu specjalne darmowe szkolenie poświęcone temu, jak rozpoznać w internecie mowę nienawiści. Poprowadził je Piotr Tyma. Dowodził, że mowa nienawiści to „wypowiedzi, które szerzą, propagują i usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzmm oraz inne formy nietolerancji podważające bezpieczeństwo demokratyczne, spoistość kulturową i pluralizm”. Sędzia z Przemyśla powinien otrzymać na event imienne zaproszenie.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Oj Weronka, Weronka, czy aby twoje korzenie nie zza Buga, że przytaczasz opinię tego idioty Tymy? Ta kreatura twierdzi, iż rzeż na kresach była li tylko „sąsiedzkimi swarami” a nie miała nic wspólnego z zaplanowanym ludobójstwem, ta upadlińska menda wyłazi ze skóry aby skłócić nas z Rosją a jego rusofobia przekracza o lata świetlne rusofobię naszych pożal się boże elit politycznych (piszesz o tym Weronka we wstępniaku — cierpisz na rozdwojenie jażni?), ta kreatura urodzona w Polsce całym sercem służy swej upadlińskiej (upadlińskiej a nie ukraińskiej) ojczyżnie a ty stawiasz go za wzór człowieka któremu leży na sercu zapobieganie szerzeniu ” „wypowiedzi, które szerzą, propagują i usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzmm oraz inne formy nietolerancji podważające bezpieczeństwo demokratyczne, spoistość kulturową i pluralizm”, mówi to chłystek którego ideowi bracia na upadlinie rozpędzają parady równości, wrzeszczą o zagazowaniu żydów i polaków, pozdrawiają się a la „pięć piw” i robią rzeczy które u nas nie mieszczą się w głowie.
    Tak Weronka, sąd uczynił słusznie a ja pójdę dalej — apeluję aby każda akcja upadlińców na Ukrainie spotykała się z równą reakcją w Polsce, oni „HEIL” a my koktajl, jak chcesz możesz to uznać za mowę nienawiści, mnie rybka, „PAŁA UPADLINIE, GIEROJAM PAŁA!!!!”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…