Według Sądu Okręgowego w Gdańsku kobieta nie ma prawa karmić piersią swojego dziecka, jeśli nie życzy sobie tego właściciel restauracji. Pozew przeciwko trójmiejskiemu restauratorowi złożyła jedna z klientek. Sąd oddalił go dzisiaj.

Karmienie piersią - w niektórych lokalach zabronione / pixabay.com
Karmienie piersią – w niektórych lokalach zabronione / pixabay.com

Do zdarzenia doszło w listopadzie 2014 roku. W jednej z restauracji w Sopocie przy stoliku siedzieli Liwia i Ryszard Małkowscy wraz z półroczną córką. Dziecko w pewnym momencie zaczęło płakać z głodu. Matka postanowiła je nakarmić piersią. Wtedy do akcji wkroczyli oburzeni klienci – przerażeni widokiem piersi, błyskawicznie złożyli donos do obsługi lokalu.Kierownictwo ze zrozumieniem odniosło się do argumentów zniesmaczonych konsumentów. Wysłany do stolika kelner poinformował Liwię Małkowską, że jeśli chce kontynuować karmienie, to musi udać się do toalety. Kiedy spotkał się z odmową, zaproponował krzesło przy wejściu do WC. Kobieta ponownie odmówiła.

Liwia Małkowska zgłosiła sprawę do Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, które w jej imieniu złożyło pozew przeciwko właścicielowi. Powód zażądał 10 tys. zł odszkodowania oraz opublikowania przeprosin w lokalnych mediach. Dzisiaj zapadł wyrok. Sędzia Agnieszka Gieral-Siewielec uznała, że dyskryminacja nie miała miejsca, gdyż inni goście widoku gołej piersi mogą sobie nie życzyć, a pracownik restauracji zaproponował Liwiii Małkowskiej inne miejsce do karmienia.

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Uczciwy wyrok. Powinno się jeszcze zakazać wstępu z małymi dziećmi do lokali bez wydzielonych pomieszczeń. Nie po to płaci się za możliwość spożycia posiłku w danym miejscu, żeby mimowolnie doświadczać zakłócania spokoju przez dzieci, których rodzice nie potrafią upilnować.

  2. Racjonalny werdykt. Jednak autorowi (zapewne fanatykowi ze środowiska feministycznego – o czym świadczy pierwsze zdanie) nie może w przyciasnej łepetynie się pomieścić, że nie wszystkim widok berbecia wiszącego u cyca poprawia trawienie i podwyższa walory smakowe posiłku…
    A to może w istotny sposób szkodzić interesom restauratora.
    Ponadto – wskazano zainteresowanej inne miejsce do karmienia cycem – na co zareagowała…. złożeniem pozwu.

  3. Wszystkim matkom z podobnymi problemami polecam spróbować złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ;)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Partia Razem: zmiana formuły kierownictwa. Zandberg i Biejat współprzewodniczącymi

Po niedzielnej konwencji partii Razem w Warszawie przed kardiologami pojawiło się wyzwanie…