W swoim kazaniu 6 stycznia papież Franciszek zwrócił się do europejskich przywódców o pomoc dla 49 migrantów, którzy utknęli na Morzu Śródziemnym i od 22 grudnia czekają na pozwolenie, by wpłynąć do któregoś europejskiego portu. Okoniem stanęła zarówno Malta (pozwoliła wpłynąć na swoje wody terytorialne, ale nie przybić do portu), jak i Matteo Salvini (Włochy zaoferowały dostarczenie na pokład 2 statków jedzenia i picia, ewentualnie zaopiekowanie się wyłącznie kobietami i dziećmi).

Kiedy już uchodźcom ze statków Sea Watch 3 i Sea Eye uda się dobić do brzegu, przyjęcie ich zaoferowały trzy niemieckie miasta: Berlin, Hamburg i Brema. W Heidelbergu około 100 demonstrantów domagało się wczoraj udzielenia pomocy migrantom z Libii, którzy święta i nowy rok spędzili na morzu – i nic nie zapowiada, aby któryś ze statków otrzymał pozwolenie na wpłynięcie do portu.

Nie pomógł nawet apel papieża Franciszka, który wezwał europejskich przywódców do solidarności z 49 uchodźcami.

– Od wielu dni 49 osób uratowanych na Morzu Śródziemnym znajduje się na pokładzie dwóch statków NGO w poszukiwaniu bezpiecznego portu, gdzie mogą zejść na ląd. Kieruję żarliwy apel do przywódców europejskich o to, aby okazali konkretną solidarność tym osobom – mówiła głowa kościoła katolickiego w Watykanie 6 stycznia podczas składania życzeń obchodzącym święta wiernym z obrządku wschodniego.

Z tym samym apelem podczas katolickich świąt Bożego Narodzenia wystąpili włoscy biskupi – na próżno.

Matteo Salvini był nieugięty: „Ilu uchodźców przyjmiemy? Zero, już to mamy za sobą” – napisał na Facebooku, a mediom powiedział: – Dla przemytników ludzi włoskie porty są, były i będą zamknięte. Dzięki temu przerzutowi ludzi przemytnicy kupują broń i narkotyki. Nie będę wspólnikiem tych, którzy sprzedają ludzi, by potem kupić broń i narkotyki. Nie ustąpię; to kwestia sprawiedliwości. Do Włoch przybywają ci, którzy mają do tego prawo. Nie chcę widzieć kobiet i dzieci na łodziach. Przemytnicy muszą zmienić fach albo planetę, a ci, którzy są ich wspólnikami, nie otrzymają nigdy mojego wsparcia.

Od pomocy migrantom wykręcił się też premier Malty Joseph Muscat – Rząd musi znaleźć równowagę między ochroną życia ludzkiego i ochroną Malty i jej bezpieczeństwa, unikając zagrożenia dla nich.

Sytuacja jest rozwojowa. Trwają negocjacje z udziałem Komisji Europejskiej w sprawie rozwiązania kryzysu wokół dwóch statków. Wicepremier Włoch Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd opowiedział się za przyjęciem pięciu kobiet i siedmiorga dzieci z obu statków. Poparł go minister infrastruktury Danilo Toninelli. Wszyscy trzej zgodzili się jednak z Salvinim, że organizacje pozarządowe świadomie złamały zasady ustalone przez nowy włoski rząd, zabierając migrantów z wód terytorialnych Libii.

paypal

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Zadałem to pytanie pod artykułem red. Jaworskiego ale nie raczył odpowiedzieć więc spytam panią:
    Ilu IMIGRANTÓW ekonomicznych z Afryki jest w stanie przyjąć nasz kontynent — milion, 10 milionów, 100 milionów a może miliard? Afryka kopuluje bez opamiętania, przyrost naturalny który tam obserwujemy nie miał i nie ma odpowiednika w historii świata, za 10-20 lat dziesiątki milionów głodnych Afrykańczyków ruszy na Europę, chce pani tego dla swoich dzieci?
    Pozdrawiam.

  2. Matteo Salvini powiedział też, że we Włoszech żyje ponad 5 milionów ludzi w większej nędzy, niż uchodźcy i państwo jest zobowiązane w pierwszej kolejności im pomagać.

  3. Sam papież też jest przywódcą, ale łatwiej apelować do innych, niż samemu coś zrobić. Wbrew tytułowi Salvini zaoferował przyjęcie 12 osób. A może Włochy mają mieć obowiązek przyjęcia każdego? Po ewentualnym przyjęciu tych ludzi, którzy teraz oczekują na wpuszczenie do portów i możliwość zejścia na ląd przypłyną kolejne statki z ludźmi.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Są ostateczne wyniki niemieckich wyborów. Olaf Scholz stworzy rząd?

Są już oficjalne wyniki wyborów do Bundestagu, niemieckiego parlamentu. Odejście kanclerz …