Nadija Sawczenko po raz kolejny wywołuje na Ukrainie kontrowersje. Właśnie – ku niezadowoleniu nacjonalistycznej prawicy – wezwała obie strony konfliktu w Donbasie, by poprosiły się wzajemnie o przebaczenie.

Nadia Sawczenko w mundurze ukraińskiej armii / wikipedia commons
Nadia Sawczenko w mundurze ukraińskiej armii / fot. Wikimedia Commons

Historię Sawczenko, lotnika-nawigatora armii ukraińskiej, ochotniczki w batalionie „Ajdar”, uznanej w Rosji za winną udziału w zabójstwie dwóch dziennnikarzy w Donbasie, następnie ułaskawionej, ukraiński rząd przedstawia jako przykład oddania ojczyźnie i patriotyzmu. Sawczenko, wybrana w 2014 na deputowaną Rady Najwyższej z ramienia Batkiwszczyny, nie ułatwia jednak zadania Kijowowi. Od przyjazdu do ukraińskiej stolicy Sawczenko, zamiast wzywać do walki aż do zwycięstwa, wielokrotnie opowiadała, że wojna w Donbasie to koszmar, a za prawdziwych bohaterów konfliktu wypada uważać nie ją, lecz żołnierzy poległych w walce.

Dziś, jak podaje agencja RIA Novosti, Sawczenko w programie ukraińskiego Piątego Kanału po raz kolejny wezwała Ukraińców i separatystów do zaprzestania walki.

– Tak, będziemy musieli wiele wybaczyć. A także my, prawdopodobnie, będziemy musieli poprosić o wybaczenie. Właściwie nie „prawdopodobnie”, a na pewno. Trzeba poprosić o wybaczenie i samemu wybaczyć, inaczej nie nastanie pokój – powiedziała lotniczka. Następnie zaapelowała, by w pierwszej kolejności poprosić o przebaczenie matki, których dzieci zginęły w Donbasie, nieważne, po której stronie.

Według najnowszego raportu ONZ ofiarą wojny na wschodzie Ukrainy padło 9,4 tys. żołnierzy i cywilów, a zbrodni przeciwko jeńcom i przypadkowym mieszkańcom dopuściły się obie strony.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ja tej kobiety nie rozumiem. Wojskowa ,ochotniczka skrajnie prawicowych ochotniczych oddziałów…
    Zachowuje się dziwnie co i rusz zmienia zdanie…
    To co mówi to chyba najbardziej rozsądne słowa jakie wypowiedział ktokolwiek w tym konflikcie zanim się nie wzięli za łby.
    Co z tego jak w Donbasie znów leje się krew?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…