Site icon Portal informacyjny STRAJK

Sędziowie z Iustitii: nie ma wśród nas miejsca na homofobię

www.facebook.com/sedziowie/photos/

Ważne oświadczenie wydał Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w sprawie krytyki, z jaką spotkali się aktywiści  Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii.

Podczas Marszu Tysiąca Tóg w Warszawie 11 stycznia br., poza flagami Polski i Unii Europejskiej, można było zaobserwować tęczowe flagi środowisk LGBT. Jednak, jak napisali później aktywiści, którzy zorganizowali przemarsz pod tym symbolem, zdarzało im się słyszeć uwagi co najmniej krytyczne pod swoim adresem.

„„Marsz się Pani pomylił”, „Nie o te wartości dzisiaj walczymy” usłyszały prawniczki, które na Marszu Tysiąca Tóg pojawiły się z tęczowymi flagami. (…) Brak jasnego stanowiska w sprawie tęczowych flag mógł zdezorientować uczestników i uczestniczki Marszu, którzy poczuli przyzwolenie na upominanie osób niosących tęczowe flagi wzbudzając w nich poczucie zagrożenia. (…) Miejsce tęczowych flag jest tam, gdzie toczy się walka w obronie niezależności wymiaru sprawiedliwości. Dlatego za konieczne uważamy, aby w regulaminach każdego kolejnego marszu organizowanego przez środowisko prawnicze znajdował się zapis zachęcający do przynoszenia ze sobą zarówno flag polskich, unijnych, jak i tęczowych. Kiedy mówimy, że „Nie ma równości bez praworządności” pamiętajmy również o tym, że „Nie ma praworządności bez równości!” napisali w „Liście otwartym” działacze Stowarzyszenia Przeciw Homofobii.

Odpowiedzią na stanowisko SPH jest dzisiejsze, ważne oświadczenie Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” jednej z ważniejszych organizacji sędziowskich i jednego z organizatorów wspomnianego Marszu Tysiąca Tóg. Wyrazili w nim ubolewanie z powodu incydentów, z którymi spotkali się niosący tęczową flagę.

„Czujemy się zobowiązani stać na straży podstawowych praw człowieka, naszym statutowym celem jest ochrona równości, wolności, praw i swobód obywatelskich. W pełni podzielamy stanowisko, że widoczna różnorodność wśród obywateli wzbogaca organizowane w obronie praworządności przedsięwzięcia i stanowi o sile społeczeństwa obywatelskiego”.

Wyrażone publicznie stanowisko sędziowskiej organizacji jest ważne w tym sensie, że w przyszłości będzie można uniknąć podobnych nieporozumień podczas kolejnych wystąpień obywateli broniących swoich praw i wolności.

Exit mobile version