W sejmowym spotkaniu „Ich zakazy, nasze prawa” zorganizowanym przez Koalicję Mam Prawo, Nowoczesną oraz Platformę Obywatelską mówiono o prawach kobiet w państwie PiS.  W spotkaniu przez chwilę uczestniczył Janusz Korwin-Mikke.

fot wikimedia commons

Tuż przed wejściem na debatę Korwin-Mikke przekonywał dziennikarzy, że kobiety są mądrzejsze od mężczyzn, ale jednocześnie mniej inteligentne.

– Sto lat temu nikt nie powiedział kobiecie: ty idiotko. Tak jak nikt mi nie mówi: ma pan mały biust. Każdy wiedział, że kobieta nie jest tak samo inteligentna, jak mężczyzna. Dzisiaj jest stereotyp, że kobieta jest tak samo inteligentna jak mężczyzna – pogrążał się europoseł w muszce.

– To my jesteśmy głupsze, gorsze od pana? – nie wytrzymała posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus.

– Nie. Mniej inteligentne, ale mądrzejsze – odparł Korwin-Mikke po czym dał się posłance zaprosić na salę, by przytoczyć swoje rozumowanie uczestniczkom spotkania. Europoseł wszedł i wyszedł po dłuższej chwili, nie zabierając głosu.

W trakcie debaty wielokrotnie powtarzano, że kobiety powinny mieć prawo do decydowania o swoim życiu Skrytykowano przywrócenie sprzedaży na receptę pigułki „dzień po” i utrudniony dostęp do legalnej aborcji. Ginekolog dr n. med. Grzegorz Południewski opowiadał, że pigułka ellaOne nie jest preparatem poronnym i pozwala na uniknięcie niechcianej ciąży choćby w sytuacji, gdy doszło do gwałtu. – Pamiętajmy o tym, że im skuteczniejsza jest antykoncepcja, w tym antykoncepcja postkoitalna, tym mamy mniej zabiegów aborcji – stwierdził Południewski.

Jednym z tematów była klauzula sumienia. Prof. Monika Płatek oceniła, że powoływanie się przez medyków na sumienie jest nadużywane i stosowane niezgodnie z prawem. – Klauzuli nie można stosować do wypisywania recept ani skierowania na badania – powiedziała. – Zarówno mężczyźni, jak i kobiety są świadomi wartości życia, natomiast nikt tak bardzo jak kobiety nie jest za życiem. Wydaje mi się, że „być za życiem” oznacza zdecydowanie przestrzeganie prawa, które daje kobietom i mężczyznom prawo do tego, aby w sposób świadomy, niezależny, odpowiedzialny mogli kształtować swoje życie zarówno polityczne, jak i rodzinne – kontynuowała prof. Płatek.

Poza tym, obecni mówili o konieczności utrzymania obecnych standardów okołoporodowych, zapewnieniu dostępu do legalnej aborcji oraz o potrzebie skutecznej edukacji seksualnej.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. nie wielkość mózgu ma znaczenie ale jego używanie a z tym Korwin ma problem taki słodki idiota

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pedro Castillo zapowiada renegocjacje umów z koncernami wydobywczymi

Prezydent Pedro Castillo zapowiedział, że od stycznia jego administracja rozpocznie przegl…