Tzw. ustawa kagańcowa, odrzucona w Senacie, została ponownie przyjęta przez Sejm. Teraz pozostał już tylko podpis Andrzeja Dudy. Czyli formalność.

234 głosy padły za ustawą w czwartkowy wieczór. Oznacza to, że tylko jeden z posłów PiS nie poparł projektu przygotowanego przez partię. W takiej sytuacji opozycja była praktycznie bezradna, chociaż także zagłosowała w sposób zdyscyplinowany: przeciwko ustawie wprowadzającej dyscyplinarną odpowiedzialność sędziów za „działania lub zaniechanie działania mogące utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości” zagłosowało 211 deputowanych.

Debata przed ostatecznym głosowaniem była krótka, ale burzliwa, nie bez epizodów kuriozalnych. Poseł sprawozdawca Piotr Sak zarzucił senatorom, którzy odrzucili projekt ustawy, wyciąganie błędnych wniosków. Następnie zarzucił opozycji, że chce utrzymania chaosu prawnego i wypalił: – Jesteście donosicielami i prowadzicie antypolską działalność w imię doraźnych politycznych celów.

Gdy Sak zaczął już mówić o „zorganizowanej grupie harcowników”, nawet marszałek Witek upomniała go i nakazała trzymać się formuły sejmowego sprawozdania. Za to posłowie opozycji zakłócali jego wystąpienie okrzykami „Komuna!”.

– Mieliśmy już w Polsce zamachy stanu, ale nie było zamachu stanu robionego tylko po to, żeby chronić oszustów i aferzystów – przemawiała z kolei Małgorzata Kidawa-Błońska. Michał Wójcik, sekretarz w Ministerstwie Sprawiedliwości, odpowiadał: – To wy zapraszacie Komisję Wenecką do Polski, to jest wasze podejście: zgięty kark i na kolanach.

Poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek zarzucił PiS, że swoją „reformą” sądów łamie prawa wszystkich Polaków. Wypomniał rządzącym, że forsując swoje pomysły zignorowali wszystkie możliwe głosy prawników i instytucji międzynarodowych. – Nie słuchacie nikogo ani Komisji Europejskiej, ani Rady Europy, ani Parlamentu Europejskiego, ani OBWE, ani ekspertów, ani autorytetów. Nie słuchacie nawet swoich przyjaciół ze Stanów Zjednoczonych – mówił.

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń na Twitterze był jeszcze bardziej kategoryczny. Stwierdził, że ustawą kagańcową obywatelom odebrano państwo, oddając je jednej tylko partii. Podobnie posłanka Lewicy Wanda Nowicka oceniła, że wkrótce obywatele na własnej skórze przekonają się, jakie są skutki złego prawa.

Przedstawiciele PiS w przyjaznych sobie mediach zapowiadają, że na tej ustawie się nie skończy. Poseł Krzysztof Sobolewski w TVP zapowiadał dalsze działania w sprawie sądownictwa.

W najnowszych badaniach sondażowych, wykonanych przez IBRiS pod koniec grudnia, niecałe 42 proc. ankietowanych odpowiedziało „tak” lub „raczej tak” na pytanie, czy ustawa dyscyplinująca sędziów powinna zostać przegłosowana. 38,5 proc. wybrało odpowiedzi „nie” lub „raczej nie”. Blisko 20 proc. nie miało zdania. Ankietowanych zapytano również, czy w ich przekonaniu ustawa ograniczy niezawisłość sędziów. Padło niemal 42 proc. odpowiedzi „tak” i „raczej tak”, niecałe 26 proc. „nie” oraz „raczej nie” i 32,4 proc. głosów „trudno powiedzieć”.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Scorpio niech próbują, zgadzam się. A czy zrobią to dobrze tego nie wiem, mnie i jedni i drudzy a nawet ci trzeci mierzą i nikomu nie wierzę. Mam natomiast pytanie do tych dwóch pisarczyków co tutaj wychwalali Biedronia. Zapytajcie go kiedy to niby wolne od 30 lat państwo było dla obywatela, mam tu na myśli zwykłego przeciętnego człowieka przyjazne? Gdzie to się niby odbywało? W sądach, prokuraturach, urzędach, inspekcji pracy, szpitalach, sorach itd no gdzie? Po co to larum jak i tak ten kraj chce robić nas w ch.. i to kto by tu nie rządził. Spróbujesz cos załatwić w urzędach, wszędzie straszenie, wszędzie psychoza, nerwówka, kontrolę i to jest państwo dla obywatela? Panie Biedroń to wyswiechtane slogany g warte. Dobrze pamiętam PRL i to był bez porównania przyjaźniejszy kraj niż dziś. Takie mam zdanie i się go nie wstydzę wypowiedzieć.

 2. Spakować tych „targowiczan” i niech żyją długo i szczęśliwie, jak najdalej od naszego kraju. Ale najpierw winnych wszystkich rozrób pod trybunał stanu. Oni sobie najwyraźniej wymyślili, że są jak szlachta „z bożego nadania” i wszystko im wolno. Otóż nie.

 3. Zakłócali drac hapy komuna! W tym kraju każdy głupek drze się komuna, to słowo odmienia się we wszystkich przypadkach i jest tłumaczeniem na wszystko.. 99 procent nie wie co ten termin znaczy a obrzucają się tymi komunami zapamiętale.. Debilizm kwitnie w czystej formie, zadziwiające jak można tak wyprac łby tylu ludziom. Czy mamy aż taki procent idiotow?

 4. > Ustawa kagańcowa to odebranie państwa obywatelom na rzecz jednej partii.

  Co ten Biedroń pieprzy, państwo nie jest odbierane obywatelom, bo do nich nie należało. Więc w zasadzie nic się nie zmienia.

  1. Właśnie z tymi obywatelami i panstwem to pojechal.. Może oligarchię, kler i polityków miał na myśli

  1. A to już zależy od Pisu. Na pewno nie będzie gorzej. A jak nie wiesz o co chodzi, to jest takie aktualne powiedzonko „Śpiewak, Śpiewak” heh

 5. Bardzo dobrze, wreszcie krok w kierunku porządku i ucywilizowania „nadzwyczajnej kasty”. Choć znając przypadki absurdalnych wyroków, jak ostatnio ze Spiewakiem, to jedynym sposobem jest wywalić ich wszystkich na zbity pysk i rozpocząć rekrutację od zera. No i oczywiście sądy ludowe, a nie klany cwaniaczków.

  A ci co teraz rokosz robią, te Gersdorfy i temu podobne indywidua, to w kajdanki i na kolanach wyprowadzić prosto do „sanatorium”. Nie mówię, że kula w tył głowy, ale długoletnie sanatorium o chlebie i wodzie, aż przemyślą swoją rolę w społeczeństwie.

  1. „krok w kierunku porządku i ucywilizowania „nadzwyczajnej kasty”?! Tępe PioSdziectwo cokolwiek czy gdziekolwiek cokolwiek cywilizuje?!

  2. @Nikt.
   Przepraszam, a poprzednicy próbowali? Przecież od lat 90 spotykam się co i rusz z takimi kwiatkami, co do których można mieć pewność jedynie do dwóch rzeczy. Albo sędzia wziął w łapę, albo jest kompletnym ignorantem w dziedzinie prawa.

   Być może PiS wprowadza tą reformę w iście karczemnym stylu, ale… oni się podjęli a poprzednicy na problem splunęli.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

USA wracają do przedwyborczego zabijania więźniów

Po 17 latach przerwy, federalna administracja amerykańska postanowiła wrócić do tradycji e…