Nie pomogły układy z Turcją, a tym bardziej obietnice, że możni tego świata wesprą potrzebujących na miejscu. Przerażające dane na temat uchodźców podała organizacja Save the Children, która tylko w ciągu ostatnich trzech tygodni ocaliła na Morzu Śródziemnym kilkuset tonących migrantów.

Mieszkańcy Kos i syryjscy uchodźcy / twitter.com
Mieszkańcy Kos i syryjscy uchodźcy / twitter.com

Od 2014 r. przeprawy przez Morze Śródziemne nie przeżyło 10 400 osób, podał włoski oddział organizacji Save the Children. Organizacja humanitarna zajmująca się pomocą dzieciom na całym świecie od 7 września prowadzi na własną rękę działania ratownicze na trasie, którą migranci zmierzają do Europy. W ciągu zaledwie trzech tygodni dzięki załodze jej statku „Vos Hestia” ocalało blisko sześciuset uchodźców, w tym 85 osób niepełnoletnich. W tej liczbie są również kilkumiesięczne i kilkuletnie dzieci. Z uratowanej grupy 85 osób, aż 75 dzieci podróżowało do Europy bez opieki. Ich bliscy już nie żyją lub nie mieli za co opłacić miejsca na łodzi przemytników ludzi.

3 października we Włoszech obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Imigracji na Lampedusę – wyspę, która stała się symbolem dramatu uchodźców na Morzu Śródziemnym. Z tej okazji włoscy aktywiści Save the Children przedstawili wyliczenia, z których wynika, że tylko w dziewięciu miesiącach bieżącego roku na morzu zginęło lub zaginęło bez wieści 600 dzieci. Z kolei wśród 301 tys. migrantów, którzy dotarli do włoskich wybrzeży w tym roku, 28 proc. to nieletni. Save the Children od dawna wzywa do wypracowania systemu opieki nad nimi na poziomie ponadnarodowym. Na razie jednak kraje śródziemnomorskie zostają z problemem same. W twierdzy Europa nikt nawet nie zastanowi się, jakiej traumy doznają dzieci, które od najmłodszych lat znają tylko strach, okrucieństwo i biedę.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…