Site icon Portal informacyjny STRAJK

Siły prospołeczne nie rezygnują. W środę poznamy koalicję „Lewica Razem”

Konferencja prasowa partii Razem/ facebook.com/partiarazem

To jest dobra wiadomość dla Polaków i Polek. W wyborach do europarlamentu nie będą musieli wybierać pomiędzy nieludzką polityką symbolizowaną przez Koalicję Europejską, autorytaryzmem PiS, a niejednoznaczną formacją Roberta Biedronia. Partia Razem dogadała się z dwoma mniejszymi formacjami i zawiązała koalicję Lewica Razem. Ten komitet ma reprezentować interesy zwykłych ludzi – milionów, nie milionerów. Czy zdoła przekonać do siebie obywateli?

Partia Razem zgromadziła wokół siebie dwa ugrupowania satelickie – Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, znany głównie z zaangażowania swojego lidera – Piotra Ikonowicza – w sprawy lokatorskie i inne, gdzie ma miejsce ludzka krzywda, oraz Unię Pracy, ugrupowanie, które od kilkunastu lat prowadzi śladową działalność polityczną. Obecnie partia dowodzona przez wielkopolskiego przedsiębiorcę Waldemara Witkowskiego ma jednego radnego w Wrocławiu oraz swojego reprezentanta w europarlamencie – prof. Adama Gierka.

Do lewicowego sojuszu nie dołączyli ostatecznie Zieloni, którzy postanowili wystartować z list antyspołecznej Koalicji Europejskiej. Taką samą decyzję podjęła konwencja krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który jednak w przeciwieństwie do Zielonych będzie mógł liczyć na „biorące” miejsca na listach.

Jakie szanse na wprowadzenie swoich reprezentantów do Brukseli i Strasburga ma koalicja Lewica-Razem? Jeszcze żadna sondażownia nie przeprowadziła badania, w którym pytałaby respondentów o nowy sojusz. Notowania Partii Razem po wejściu do gry formacji Roberta Biedronia nie były szczególnie optymistyczne. Średnia sondażowa z lutego dla karminowej lewicy to dokładnie 1 proc., choć trzeba odnotować, że w ostatnich trzech badaniach partia zanotowała minimalną tendencje zwyżkową, co może być wynikiem pierwszych rozczarowań Wiosną i kilkoma dobrymi występami w mediach Adriana Zandberga.

Konrad Mostek z zarządu krajowego Razem akcentuje, że koalicja nie będzie ukrywać swojej ideowości. Zapytany o cel na najbliższy okres mówi o zmontowaniu „stabilnej lewicowej prospołecznej koalicji, która wystartuje w tych i prawdopodobnie również w następnych wyborach jako konsekwentna lewica”. – Nie będziemy rozmytą ideowo Koalicją Europejską, która sama nie wie dokładnie, jaki ma program. Nie będziemy szołmeńskim Biedroniem, który ma postulaty pod publiczkę i nie wiadomo co się za głębiej nimi  kryje. My będziemy lewicą. Nie zamierzamy uciekać ani od lewicy gospodarczej, a ani od postępowych postulatów w sferze światopoglądowej – zaznacza polityk Razem.

Według Katarzyny Paproty cel jest jasny: zdobycia wystarczającego poparcia, by pozwoliło to na uzyskanie mandatu w PE i start w jesiennych wyborach. – Mamy nadzieję, że odświeżenie wizerunku nam w tym pomoże – przyznaje członkini zarządu krajowego.
Czym Partia Razem spróbuje przebić konkurencje? – Rzetelne postulaty ekonomiczne bez macoszego traktowania budżetówki, mocny nacisk na dostępną opiekę medyczną, godną pracę za godne pieniądze i tanie mieszkania. A oprócz tego gorącą ideowość i serca po właściwych stronach – wymienia Paprota.
Dokładny program nowej koalicji i liderów jej list poznamy jutro na konferencji prasowej, która odbędzie się o godz. 13:00 pod siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej. Z doniesień PAP wiadomo na razie, że  jedynkami będą: Piotr Ikonowicz (okręg łódzki), przewodniczący UP Waldemar Witkowski (okręg poznański),  Adrian Zandberg (okręg warszawski), Marcelina Zawisza (okręg wrocławski) i Maciej Konieczny (okręg śląski), a także rzeczniczka Razem Dorota Olko (okręg podwarszawski).

 

Exit mobile version