Po raz pierwszy w historii kapitalistycznej Rosji został zlikwidowany związek zawodowy. Mowa o „Międzyregionalnym Związku Zawodowym Robotnicza Asocjacja”.

http://rabkor.ru/columns/events/2018/01/11/mpra_dissolved/

Tę kuriozalną decyzję podjął miejski sąd w Sankt Petersburgu. Jednocześnie w tym samym wyroku sąd uznał wspomniany związek zawodowy za „zagranicznego agenta” tj. organizację finansowaną ze źródeł zagranicznych.

Bezpośrednim powodem zebrania się sądu było doniesienie adwokata Ilji Riemesło do prokuratury. Adwokat ten jest znany jako przeciwnik i „demaskator” opozycji i przeciwnik Aleksieja Nawalnego. W doniesieniu jego autor uznał, że skoro związek zawodowy otrzymuje pieniądze z zagranicy, a jednocześnie opowiada się za zmianami w prawie, to nie występuje w obronie praw pracowniczych.

Dowodem zaś na zagraniczne finansowanie miała być wpłata, dokonana przez szwajcarską organizację IndustriALL Global Union, walczącą o prawa pracowników na całym świecie. Reprezentuje ona ponad 50 milionów pracowników ze 140 krajów. Jak napisano na ich stronie internetowej: „IndustriALL rzuca wyzwanie potędze wielonarodowych firm i negocjuje z nimi na poziomie globalnym. IndustriALL walczy o inny model globalizacji i nowy model gospodarczy i społeczny, który stawia ludzi na pierwszym miejscu, w oparciu o demokrację i sprawiedliwość społeczną”.

Trudno więc uznać tę organizację i jej działalność za sprzeczną z walką o prawa pracownicze. Rosyjski związek zawodowy, będący członkiem szwajcarskiej organizacji pracowniczej otrzymał ze Szwajcarii w ciągu dwóch lat równowartość ok. 22 000 złotych, co też trudno uznać za sumę, mającą znaczenie dla działalności związku.

Prokuratura przed sądem dowodziła szkodliwej działalności rosyjskiego związku zawodowego przytaczając cytaty z krytycznych artykułów ze strony internetowej związku, dotyczących sytuacji gospodarczej Rosji. Prokuratura dowodziła, że wspomniane artykuły nie są skierowane do pracowników i nie mają na celu obronę praw pracowniczych ludzi pracy. Sąd podzielił to kuriozalne rozumowanie.

Przedstawiciel rosyjskiego związku zawodowego nazwał argumenty prokuratury farsą i bredniami, a wyrok sądu dokonany na polityczne zamówienie. Zapowiedział złożenie apelacji.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. gdyby u nas w 80tym zapadł taki wyrok nie mielibyśmy teraz tego całego plugastwa , a tzw związek S jest pisuarowym podnóżkiem nie Związkiem Zawodowym

    1. Milosc do Putina i Rosji to nie grzech. Ale bez przesady! Nie wszystko w Rosji jest cacy. Robotnicy rosyjscy nie maja jak paczki w masle teraz gdy w stosunku do rosyjskich firm wprowadzono sankcje. Nie mieli tez wtedy kiedy nastapil reset na lini USA-Rosja. Kapitalizm nalezy krytykowac nie wazne czy rzadzi: Tusk, Kaczynski, Merkel czy Putin.

    2. powiedz proszę gdzie na Świecie mają – jak pączki w maśle ? bo nie pomnę

    3. A wiecie towarzyszu, że Związek Radziecki upadł, i to tak z trzy dekady temu? Nie ma lojalności ani szacunku do burżuazyjnej Polski zbudowanej na gruzach Polski Ludowej, skąd ta miłość do białej Rosji rządzonej przez czarną reakcję i wyzyskującej lud w imię interesów wąskiej elity i potrzeb surowcowych zachodu?

    4. nie wiem towarzyszu jak jest w Rosji ale wkurzają mnie debile którzy na podstawie doniesień medialnych wiedzą wszystko

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Biedroń: „Proszę, by Donald Tusk zszedł z cynicznej i destrukcyjnej dla opozycji drogi opluwania Lewicy”

To, że Donald Tusk uważa Koalicję Obywatelską za jedyną, słuszną opozycję dla Prawa Sprawi…