W styczniu Jarosław Kaczyński spotkał się z wicepremierem Włoch i przywódcą skrajnie prawicowej włoskiej Ligi – dziś rozmawiał z Santiago Abascalem, liderem kolejnej konserwatywno-nacjonalistycznej partii, hiszpańskiego VOX-u. Żaden z rozmówców nie ukrywał, że chodzi o zawiązanie sojuszu w Europarlamencie nowej kadencji.

– Jesteśmy wielkimi fanami Polski. Hiszpania to jest siostrzany kraj Polski. Mamy wiele wspólnego. Dziś Polska i inne kraje reprezentują trzon Europy, także Węgry. Wydaje nam się, że Hiszpania mogłaby się do tego dołączyć, aby bronić prawdziwej Europy – zachwycał się i komplementował Abascal. Jakie mają być konkretne efekty rozmowy? Skrajnie prawicowy VOX po wyborach europarlamentarnych w końcu maja chciałby tworzyć wspólną grupę eurodeputowanych z reprezentantami PiS.

Już po spotkaniu Abascal umieścił na Twitterze zdjęcia z rozmów z udziałem przedstawicieli polskiego rządu oraz jego wiodącej partii, określając wymianę zdań jako „owocną”.

Zaostrzenie polityki migracyjnej, promowanie światopoglądu konserwatywnego i mówienie o tym, że Unia odbiera państwom suwerenność to nie jedyne ideowe elementy, które łączą obie partie. Abascal jest zadowolony, gdy ktoś nazywa go „seksistą”, aktywistki kobiece nazywa „feminazistkami” i chce wykreślić z hiszpańskiego prawa ustawy przeciwko przemocy wobec kobiet. Podobne projekty prezentował pod koniec ubiegłego roku PiS, zamierzając tak zmienić definicję przemocy domowej, by jednorazowe pobicie uchodziło sprawcy na sucho.

Hiszpański „El Pais”, komentując wizytę Abascala w Warszawie, wskazuje, że skrajna prawica zza Pirenejów nie zdecydowała jeszcze, gdzie szukać zagranicznych partnerów (w Lidzie Salviniego? Zjednoczeniu Narodowym Le Pen? czy może na Węgrzech?), a Prawo i Sprawiedliwość może być świetnym kandydatem do tej roli. Obie formacje łączy bowiem nie tylko ksenofobia i nacjonalizm, ale też demonstracyjnie manifestowany katolicyzm.

VOX ma obecnie w sondażach w Hiszpanii ok. 12 proc. głosów, co daje mu szanse na wprowadzenie ośmiu przedstawicieli do Europarlamentu. PiS w sondażach polskich niezmiennie prowadzi, przekraczając w niektórych badaniach 40 proc. wskazań.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. ,,Podobne projekty prezentował pod koniec ubiegłego roku PiS, zamierzając tak zmienić definicję przemocy domowej, by jednorazowe pobicie uchodziło sprawcy na sucho.”

    I kto jest większym krętaczem?
    A pan MKF ma o to pretensje przede wszystkim do PiS.
    Sam za to imputuje, że pobicie współmałżonka zostanie wyłączone spod działania kk. (uszło na sucho)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Europa z nowymi Niemcami jako głównym graczem nie będzie już taka sama

Tego się spodziewano. Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz będzie realizował umowę koalicyjną…