W piątek przed północą strona rządowa i narodowcy doszli do porozumienia w sprawie organizacji Marszu Niepodległości w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niezależnego bytu politycznego. Pójdą wspólnie, po przemówieniu prezydenta Dudy. Zgromadzonych poprowadzi kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego.

O wyniku negocjacji między rządem a faszystami, poinformował wczoraj wieczorem na Twitterze Robert Bąkiewicz, wiceprzewodniczący ONR. Zgromadzenie rozpocznie się o g.14 na Rondzie Dmowskiego, czyli zgodnie z ramówką przyjętą przez Narodowców. Pierwsza godzina ma upłynąć na “śpiewaniu pieśni patriotycznych”. Następnie przemówić ma prezydent Andrzej Duda, po czym marsz ruszy w kierunku Stadionu Narodowego przez Most Poniatowskiego. Oprócz prezydenta w wydarzeniu ma wziąć udział premier Mateusz Morawiecki. Hasłem marszu będzie: “Dla Ciebie Polsko”, co ekstremistów spod znaku falangi z pewnością nieco rozczarowuje.

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada prawdziwą rocznicową pompę. Na czele pochodu jechać ma “kilkadziesiąt pojazdów wojskowych”. Maszerować będzie kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego i oddziały pochodzące ze wszystkich dzisiejszych polskich formacji zbrojnych.

Porozumienie wieńczy krótkotrwały spór między narodowcami a stroną rządową, który powstał po tym, jak prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała Marszu Niepodległości, a rząd zareagował na to zapowiadając swój pochód na tej samej trasie. Sąd jednak cofnął zakaz – zapowiadały się zatem dwa legalne zgromadzenia idące tymi samymi ulicami w tym samym czasie.

Chociaż przez jeden dzień wyglądało na to, że narodowcy w ogóle nie będą mieli prawa maszerować, część z nich i tak nie jest zadowolona z osiągniętego porozumienia. Z komentarzy zamieszczanych przez członków Młodzieży Wszechpolskiej w mediach społecznościowych wynika, że obawiają się iż, przypadnie im drugorzędna rola. Twierdzą, że rząd nie jest faktycznie ich sprzymierzeńcem: „Szczytem cynizmu jest chyba fakt, że obecny premier, który szafuje patriotycznym frazesem, był… doradcą Donalda Tuska”. MW wypowiada się również w tonie sugerującym, że Marsz Niepodległości nadal jest planowany jako impreza osobna wobec pochodu rządowego i zachowa swój dotychczasowy, w pełni faszystowski charakter. W sobotę rano pojawił się sugerujący to tweet, został jednak usunięty.

Część jednak nadal obawia się, że nie będą mogli w skali podobnej jak w poprzednich latach głosić haseł wzywających do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym religijnym i ideologicznym. Mimo wszystko faszyści wypowiadający się dla Gazety Wyborczej deklarowali, że „chcą zachować oddolny, społeczny charakter marszu”, czyli właśnie w pełni wyrazić cały swój rasizm, szowinizm, antykomunizm i chęć zabijania “wrogów ojczyzny”. Spór o to toczył się podczas wieczornych negocjacji. Narodowcy informowali, że najbardziej zależało im na zachowaniu hasła “Bóg, Honor, Ojczyzna”. Jak będzie w praktyce – zobaczymy.

Ponieważ tysiące policjantów przebywa na zwolnieniach zdrowotnych w ramach protestu przeciwko żałosnym płacom i warunkom pracy, główny ciężar zabezpieczenia zgromadzenia spadanie na MON. Marsz ma być w ogromnej mierze obstawiony przez Żandarmerię Wojskową, która od 2006 r. może wspierać policję w tego rodzaju okolicznościach. Jednocześnie Hanna Gronkiewicz Waltz złożyła zażalenie ws. decyzji sądu o cofnięciu jej zakazu. Twierdzi, że konieczność oczekiwania pomocy od ŻW w celu zapewnienia bezpieczeństwa, potwierdza jej rację i marsz nie powinien się odbyć dla dobra mieszkańców stolicy.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nacjololo właśnie straciły jedyną imprezę na której mogli się lansować, po tym jak marsz podłości został przejęty przez PiS to pozostanie im organizacja koncertów „tożsamościowych”.

  2. Hmmm…, ale w Rzeczypospolitej nigdy nie było zwyczaju bycia Rzeszą. Tym bardziej faszystowską.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Prokuratura łaskawa wobec księgowej Tadeusza Rydzyka

Nie powinno to specjalnie nikogo dziwić. Prokuratura broni jak lew skazanej księgowej bizn…