Na nietypową formę protestu zdecydowali się związkowcy z „Solidarności” w Zespole Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar.

fot. NSZZ Solidarność Podbeskidzie

W oddziale spółki PGE Energia Odnawialna – Zespole Elektrowni Wodnych Porąbka-Żar (woj. śląskie) trwają dwa spory zbiorowe. Pierwszy zaczął się jeszcze w 2014 r. w związku z restrukturyzacją i planowaną redukcją etatów oraz zmianą warunków zatrudnienia na mniej korzystne dla pracowników. Drugi trwa od mniej więcej roku i dotyczy wynagrodzeń. W obu przypadkach nie udało się dotąd wypracować porozumienia – według związkowców jest to wynik postawy pracodawcy, bo oni sami byli gotowi iść na ustępstwa, nawet daleko idące w stosunku do pierwotnych postulatów. Formalnie oba spory są na etapie mediacji.

 

–  Chce on [pracodawca – przyp. MKF] wymusić na nas zakończenie sporów, między innymi wstrzymując wypłatę nagrody świątecznej, którą dostali pracownicy wszystkich innych oddziałów naszej spółki – powiedział Jacek Droździk, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ “Solidarność” w Oddziale ZEW Porąbka-Żar, portalowi Beskidy News.

Niewypłacona nagroda to tylko część szykan – związkowcy skarżą się, że pracodawca przestał wywiązywać się z obowiązku udostępniania sali na terenie zakładu na zebranie organizacji pracowniczej, chociaż gwarantuje to Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Zatrudniający żądają za udostępnienie lokalu opłaty. Co więcej, szef zakładowej „Solidarności” dowiedział się, że jego stanowisko zostało zreorganizowane, a na nowym dołożono mu obowiązków.

W tej sytuacji związkowcy rozpoczęli protest w nietypowej formie – przy drodze wiodącej do elektrowni, na turystycznym polu kempingowym, rozbili namiot z banerami z hasłami „Dość dyskryminacji pracowników ZEW Porąbka-Żar”. Namiot jest symboliczną siedzibą związku. Być może na takiej formie protestu się nie skończy – związkowcy czekają na wyniki mediacji, a także na efekty negocjacji prowadzonych na wyższym szczeblu w Warszawie. Jeśli nie będą korzystne dla pracowników, protest może zostać zaostrzony.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Pragnienie pieniążków z Unii silniejsze od Bogurodzicy. Radni w Starym Sączu uchylili uchwałę anty-LGBT

Nie pomogła odezwa do katolickich sumień, ani wstawiennictwo Św. Kingi. W Nowy Sączu radni…