XIV Śląska Manifa odbyła się w Katowicach 13 marca. Tegoroczne hasło przewodnie brzmiało „Mamy dość! Zmieniamy Polskę”. Podczas wydarzenia nie zabrakło słów wsparcia dla obywatelek i obywateli Ukrainy.


Zgromadzenie rozpoczęło się o godzinie 12 na Placu Kwiatowym. Po oficjalnym otwarciu został odczytany manifest stworzony przez organizatorki wydarzenia – Niezależny Komitet Organizacyjny Śląskiej Manify. Zwracały w nim uwagę między innymi na kwestie praw reprodukcyjnych, nierówności w zarobkach kobiet i mężczyzn, problemy polskiego systemu edukacji i trudną sytuację rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Czytanie manifestu przerywane było skandowaniem haseł.

Następnie organizatorki poprosiły o minutę ciszy ku pamięci ofiar wojny w Ukrainie. Po jej zakończeniu odbyły się krótkie przemówienia, jedno z nich w języku śląskim.

Kolejnym punktem programu był tradycyjny już przemarsz ulicami Katowic. Mieszkańcy miasta z entuzjazmem reagowali na hasła wykrzykiwane przez uczestników i uczestniczki, zwłaszcza na te dotyczące inwazji na Ukrainę. W tym roku organizatorki postanowiły nawiązać do jednej z pierwszych Śląskich Manif – podczas przemarszu zaplanowano postoje, podczas których można było posłuchać przemówień wygłaszanych z balkonów katowickich kamienic.

Podczas przejścia przez al. Korfantego można było zauważyć kilkuosobową grupę zgromadzoną przy obrazie Chrystusa. Stanowili oni niewielką kontrmanifestację, ale zajęci byli modlitwą i nie doszło do żadnej konfrontacji. Marsz trwał około półtorej godziny, zakończył się przy ul. Mariackiej. Tam zorganizowano tzw. wolny mikrofon, każdy z uczestników wydarzenia mógł się wypowiedzieć.

W tegorocznej Śląskiej Manifie brało udział nieco ponad 100 osób, w tym również parlamentarzystki -Wanda Nowicka z Nowej Lewicy oraz Monika Rosa z .Nowoczesnej. Obecny był również europoseł Lewicy Łukasz Kohut. Nie była to jedyna Manifa, która odbyła się dziś na Śląsku – już po zakończeniu demonstracji w Katowicach odbyło się podobne zgromadzenie w Gliwicach (fot. wyżej).

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rząd Mateusza Morawieckiego – gra w politykę

Prawo i Sprawiedliwość pokazało, jak rozumie i jak potrafi wykorzystywać reguły gry polity…