Partia Razem kontynuuje kampanię przed wyborami samorządowymi, socjaldemokratyczni kandydaci startujący z list partyjnych do sejmików lub uczestniczący w lokalnych postępowych sojuszach prezentują się w kolejnych miastach. Mówią o rzeczach, które dla dobrych samorządowców powinny być oczywiste, ale w Polsce nieustannie są zaniedbywane.
Wczoraj potencjalnym wyborcom prezentowali się kandydaci Razem w województwie podlaskim. Na konferencji prasowej w Białymstoku wystąpili Katarzyna Rosińska i Grzegorz Janoszka (dwa pierwsze miejsca na sejmikowej liście z Białegostoku) oraz Seweryn Prokopiuk i Dorota Koczot (również dwie pierwsze pozycje na liście z okręgu obejmującego m.in. Hajnówkę, Siemiatycze i Bielsk Podlaski).
– W naszych działaniach będziemy brać pod uwagę potrzeby kobiet, dzieci, seniorów, osób LGBT i z niepełnosprawnościami – powiedziała Rosińska. Obiecała, iż lewicowa partia, mając wpływ na samorząd, zagwarantuje rodzinom z dziećmi zniżki na wszelkie wydarzenia kulturalne i sportowe organizowane przez jednostki samorządu, wprowadzi do ich codziennej pracy język migowy i dostosuje strony internetowe urzędów do potrzeb niedowidzących. Wątek kultury rozwijał Grzegorz Janoszka, mówiąc o niedopuszczeniu do dalszego upadania lokalnych jej centrów – bibliotek czy domów kultury. Dodawał, że samorząd powinien również zapewnić uczniom programy profilaktyczne dot. uzależnień, zajęcia wdrażające do szacunku i tolerancji dla wielokulturowości czy pomoc psychologów i logopedów.
Seweryn Prokopiuk wiele miejsca poświęcił transportowi – to jeden z kluczowych wątków całej kampanii samorządowej Razem (wyjątkowo aktualny w świetle stale napływających informacji o likwidowanych połączeniach). – Musimy zrobić wszystko, aby mieszkańcy mniejszych miast mogli spokojnie dojeżdżać do pracy, do lekarza czy nawet na wakacje – podnosił, zwracając uwagę, że na chwilę obecną wiele miejscowości na Podlasiu pozbawionych jest dostępu do kolei czy nawet autobusu. Dorota Koczot w swoim wystąpieniu skupiła się na dostępie do służby zdrowia, co poza dużymi ośrodkami jest wielkim, choć mało nagłaśnianym problemem. Działaczka mówiła o zapewnieniu wszystkim kobietom dostępu do szkoły rodzenia i opieki okołoporodowej na wysokim poziomie, a także o zapewnieniu opieki lekarskiej i stomatologicznej mieszkańcom nawet małych miejscowości.
Prezentacje kandydatów Razem w poszczególnych miastach trwają od początku sierpnia. W tym tygodniu, oprócz działaczy z Podlasia, swój program, również zawierający postulaty związane z transportem, podstawowym komfortem życia (np. kwestią podłączeń do sieci ciepłowniczej) czy służbą zdrowia prezentowali kandydaci sejmikowi w Warszawie czy na Podhalu. Co znaczące, liderka listy Razem do sejmików w Nowym Targu Maria Łaś w kontekście swojego regionu przywoływała te same problemy, co koledzy z Podlasia, m.in. brak transportu publicznego w miejscach, gdzie jest on potrzebny. To bardzo dobitny przykład tego, jak cała Polska została dotknięta przez neoliberalne podejście do podstawowych usług.
Trwa również kampania wyborcza koalicji Wygra Warszawa w najgłośniej komentowanych wyborach samorządowych w Warszawie. Jutro w jej ramach koalicyjny kandydat na prezydenta Warszawy, Jan Śpiewak, popierany m.in. przez Razem i Inicjatywę Polska, odpowie w OPZZ na pytania związkowców o to, co ma do zaoferowania mieszkającym w Warszawie pracownikom – spotkanie będzie transmitowane na profilu Strajku.eu na Facebooku.