Szósta rocznica katastrofy komunikacyjnej w pobliżu smoleńskiego lotniska stała się, tradycyjnie już, dla polskiej prawicy okazją do prezentacji swoich głębokich fobii. Prorządowe i „antysystemowe” media rozdymają się w górnolotności i patosie do tego stopnia, że nie dostrzegają granic absurdu, które dawno przekroczyły.

10 kwietnia – wiadomo. Nowa władza teraz nam pokaże, jak należy świętować wiadome rocznice. Naturalnie, będą modlitwy, msze, wieńce, kwiaty, Wawel, Powązki i dziesiątki innych lokalizacji, gdzie rozgrywało się będzie żałobne obrzędy. Poza tym głównym nurtem rocznicowych uroczystości, niejako w tle, konstruuje się zupełnie inną od oficjalnej narrację, która ma przypominać opinii publicznej, że nie wszystko można powiedzieć oficjalnie lub do kamer, bo wszak „układ” (ew. „inni szatani”) czuwa, a do powiedzenia jest, a jakże, bardzo wiele.

Dzięki temu, iż do władzy doszedł teraz tzw. obóz patriotyczny, który odsunął od koryta tzw. obóz zdrady narodowej możemy zaobserwować pewne nieśmiałe próby przekazania nie tyle może prawdy, ile bardziej oczywiste dopominanie się o nią w mediach publicznych.

TVP Info na przykład już od rana stawia pewne, zapewne w mniemaniu producentów programu „niewygodne” i „odważne”, pytania.

publiczna_tvp

Inne media prorządowe, które mogą sobie pozwolić na nieco mniej woalu, swoje rocznicowe ekscesy rozpoczęły już wczoraj. Portal wPolityce.pl okazał się, jak zwykle, niezawodny i niezastąpiony.

To cała paleta prawicowego agit-propu. Jest „plucie narodowi w twarz”, są „bohaterscy przodkowie”, są „różne służby”, „zwłoki”, jest Putin i Rosja we wszystkich możliwych demonicznych odmianach, jest wszystko.

wpolityce-błasik

Wdowa po generale Błasiku nie tylko odgraża się brakiem zgody na „wkładanie” małżonka do kokpitu, lecz także przedkłada PT Czytelnikom całą paletę swoich doświadczeń związanych ze Smoleńskiem. Oto garść co celniejszych cytatów z pani generałowej.

Od początku przez tyle lat próbowano mnie zastraszyć, złamać. Propaganda płynąca z Rosji… To bardzo bolesne, że w naszej ojczyźnie, dla której mój mąż poświęcił najpiękniejsze lata swojego życia, znalazło się tak wielu oszczerców, którzy rzucali kamieniami w mojego męża, który przecież nie mógł się bronić (…)

Byłam zastraszana przez jakieś dziwne służby. Do dnia dzisiejszego nie wiem kto rozłączał mój telefon w latach, gdy broniłam męża, gdy spotykałam się z dziennikarzami. Nie mogliśmy rozmawiać przez telefon, bo był cały czas rozłączany (…)

Mam od początku wrażenie, że to śledztwo jest sterowane. Wiemy, że od początku założono, że winni są nasi piloci i do ustalenia pozostaje partii rządzącej kto ich do tego zmusił. Platforma cały czas – mam wrażenia – opiera się na tym smsie. Rozgrywa się to wszystko politycznie. To jest bardzo przykre, że katastrofę upolityczniono.

Oprócz lamentów jednej ze smoleńskich wdów, mamy też serwis oburzenia redakcyjnego.

w-polityceTrochę szkoda, że nikt nie zestawił tej informacji z eksplozjami radości na w tych samych mediach, gdy w Polsce ogłoszono program masowej dewastacji pomników upamiętniających Armię Czerwoną i ZSRR. Polska prawica mogłaby z pewnością zostać zgłoszona do Księgi Rekordów Guinnessa w kategorii „bezczelność”. Wykluczone, by w ktokolwiek w przewidywalnej przyszłości wyrwał polskim prawicowym platformom propagandowym pałeczkę pierwszeństwa. Nakręcając rusofobiczną atmosferę utyskują jednocześnie na brak dostatecznej reakcji ze strony rosyjskiej na ich smoleńską histerię i domagają się atencji, samemu oferując w zamian jedynie plwociny i fekalia.

Doskonałym tego przykładem jest wczorajszy wywiad na tym portalu z prof. Wojciechem Polakiem, historykiem, członkiem Narodowej Rady Rozwoju. Prof. Polak ma wiele przemyśleń własnych. Niektóre z nich ujawnia w wywiadzie, jakiego wczoraj udzielił Kamilowi Kwiatkowi.

tupogruzja

Lech Kaczyński, prowadząc niezależną politykę, a zwłaszcza lecąc do Gruzji w czasie najazdu rosyjskiego na ten kraj, rzucił Rosji rękawice. Rosjanie takich rzeczy nie zapominają. Zamach w Smoleńsku był właśnie reakcją rosyjskiego rządu i służb rosyjskich na postawę Lecha Kaczyńskiego – powiedział m. in. naukowiec. 

Portal wPolityce.pl to jednak nie jedyne źródło typowego rocznicowego lolcontentu. Okazuje się, że ekspertów śledczych jest na prawicy o wiele więcej, niż tylko ci z pocztu Macierewicza. Są specjaliści nie tylko od awiacji cywilnej i wojskowej, ale również od geopolityki i makroekonomii. Niektórzy z nich przedstawiają się jako „młodzi”, co zapowiada, iż w wieku  średnim będą zapewne geniuszami. Oto, co dziś na swojej stronie na FB napisali Młodzi patrioci.

Film, który skupił jak w soczewce esencję spraw wokół Smoleńska. Seryjny samobójca to widmo, które odwiedzało każdego, kto miał inne zdanie niż oficjalne stanowisko rządowe. ” Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że katastrofa smoleńska – oprócz znanych wszystkim konsekwencji polityczno-społecznych – miała również bardzo poważne skutki finansowe. Śmierć ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka, obsadzenie jego stanowiska w ekspresowym tempie Markiem Belką oraz naciski Jana Vincenta Rostowskiego oraz Donalda Tuska spowodowały, że w ciągu kilku kolejnych lat wytransferowano z Polski na konta Międzynarodowego Funduszu Walutowego równowartość miliarda złotych…”

Posted by Młodzi Patrioci on Sunday, April 10, 2016

Warto obejrzeć krótki klip wideo. Jest o WSI, o GRU, jest i nieodżałowany Komorowski, bohater plagiatu Sumlińskiego, jest Gmyz… W ogóle jest cały konglomerat prawicowych paranoi wyrażany przez luminarzy tej strony sceny politycznej w Polsce.

Młodzi patrioci nie są w swym analitycznym wnioskowaniu osamotnieni. Wtóruje im PRN, czyli Polska Rewolucja Narodowa, wspierająca się bardzo długim i dość zabawnym tekstem z portalu Wolne Media.

mfrw

Głosu w tej sprawie nie mógł nie zabrać nieodżałowany polski dokumentalista Grzegorz Braun, pogromca „roszczeń żydowskich” i demaskator TW Bolka, jak to się mówi, zanim to stało się modne. Wszystkie powiązane z nim i jego stowarzyszeniem Pobudka profile dziś suną pierwszy odcinek „Zamachu smoleńskiego”. Poza tym jego zwolennicy obsiali swoje poletka internetowe zaproszeniami na dzisiejsze spotkanie z panem Kościół-Szkoła-Strzelnica-Mennica w Kanadzie. Strach pomyśleć, doprawdy, co ów dżentelmen będzie tam wygadywał właśnie dziś i czy poparcie dla niego ma szanse jeszcze wzrosnąć. Przypomnijmy, że pomimo marnego wyniku ogólnego w minionych wyborach prezydenckich, Braun zajął w Kanadzie drugie miejsce!


reż. Grzegorz Braun – Zamach Smoleński [10… przez Real76

chazarowiePojawiają się też analizy syntetyzujące tezy braunowskie z tymi z wPolityce.pl co daje dość osobliwy, wybitnie odrażający konglomerat. Takim jest np. wpis ze strony na portalu Facebook pod nazwą Jan III Sobieski. Również zadawałem sobie pytanie o co chodzi, jednak szybko uświadomiono mnie, iż w tym przedsięwzięciu chodzi głównie o upowszechnianie rasizmu i nienawiści wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu, a sprawa smoleńska została potraktowana jako należna temu nurtowi ornamentyka. Okazuje się, że i w niej nietrudno odnaleźć akcent bliskowschodni. Związany, ma się rozumieć, z mniej lub bardziej domniemaną, według autorów wpisu, udziałem „izraelsko-chazarskiego agenta”. Warto odnotować, iż w swym wnioskowaniu opiera się on na na tekście opublikowanym właśnie na portalu wPolityce.pl, gdzie wątek Mosadu i zamachu jest poddany szczegółowej obróbce.

Materiałem multimedialnym wita nas dziś również portal pod nazwą Prawicowy Internet. Oto wideo jakie zamieścił nie tylko na swoich stronach, ale również w sieciach społecznościowych.

Ten sam portal przypomina również niesamowity song ku czci „zdradzonych o świcie”. Tytuł tego utworu wokalno muzycznego, to „Płaczę, ryczę, wyję” i nie jest to ani żart, ani trolling.

W tym samym nurce estetycznym wypowiada się jakiś podziemny artysta, który nagrał pieśń pt. „Smoleńsk-Przebudzenie”.

Ten utwór został przypomniany w szóstą rocznicę przez stronę „Warmia. Perła w Koronie”. Widać więc, iż swe trzy grosze dorzucić muszą też do ogólnego dyskursu specjaliści od regionów i topografii Polski. „Wciąż jest więcej pytań niż odpowiedzi” – twierdzą autorzy fapage’a.

warmiua

A na koniec, kanał „Wyklęci” w portalu YouTube, specjalnie na okoliczność szóstej rocznicy przygotował coś dla zainteresowanych kulturą post-smoleńską zagranicą i opublikował zapowiedź filmu Krauzego „Smoleńsk” z angielskimi napisami.

I tylko Marszu Miliony zapowiedzianego wcześniej przez PiS brakuje. Szkoda, byłby wspaniałym dopełnieniem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Niech żyje kolejna okrągła rocznica zamachu smoleńskiego! Co tydzień trzeba obchodzić taką rocznicę! I dawać darmową wódkę dla pełnoletnich katolików, a małoletnim po lizaku. A Polkom-katoliczkom po 500 zyli na ochrzczonego bachora. A wszyscy inni stali tam, gdzie stało ZOMO i dostawali rozkazy od Sztyrlica.

 2. Oni tak kompensują swoje wady, im bardziej szkodzą i rozwalają, tym bardziej szukają ucieczki w próżną wiarę na swój temat jak są wspaniali. To się w psychologii nazywa narcyzm kolektywny. Po tych cytatach to wiadać, jacy oni wszyscy prześladowani by dodać sobie znaczenia. Infantylizm tej grupy, polega na tym że jak uwierzymy że jesteśmy wspaniali, to dlaczego wszystko się sypie, wrogowie za każdym drzewem przecież spiskują. Im bardziej niszczą tym więcej wrogów, bo przecież oni wspaniali. To jest obrzydliwe targowisko próżności i niebezpieczne, bo nagle wszyscy inni którzy nie podziwiają polityki Pis są ” żydami” z którymi trzeba zrobić porządek. To agresywne plebstwo trzeba było pozamykać od samego początku, a nie tolerować wyziewy nienawiści i pomówień targowiska próżności.

 3. Do smoleńskiego szaleństwa także i lewica się przyczyniła. Proszę sobie przypomnieć jak lawirowali i kręcili żeby publicznie nie powiedzieć rzeczy oczywistej: że przyczyną katastrofy było zlekceważenie przez załogę zasad bezpieczeństwa. Że jeżeli załoga schodzi poniżej dopuszczalnego minimum i lekceważy sygnał TAWS to sama prosi o katastrofę a pozostałe okoliczności są drugorzędne.

  Niestety, zapraszani do studiów telewizyjnych przedstawiciele lewicy nie mieli odwagi tego powiedzieć podobnie ja ci z PO. Bredzili że nie znamy wszystkich okoliczności, że trzeba poczekać, że rosyjscy kontrolerzy… a tymczasem rodziła się teoria zamachu. Gdy się zakorzeniła to stała się niczym perz. Nie do wyplenienia.

  Podobnie było z narodzinami kultu Prezydenta Kaczyńskiego, kiedy przez pierwsze tygodnie po jego śmierci na anteny nie dopuszczano żadnych głosów krytycznych wobec jego osoby, w myśl zasady że o zmarłych tylko dobrze albo wcale. Tymczasem apologeci mogli wyśpiewywać peany. I sam słyszałem wiele głosów w rodzaju „tak na Niego pluli za życia a dopiero po śmierci się przekonali…” W ciągu tych tygodni z marnego polityka wyrósł materiał na pomniki.

  Tak właśnie owocują odstępstwa od prawdy.

  I w sprawie uchodźców jest podobnie. Niedługo będzie rok jak na tym portalu ostrzegałem że mijanie się z prawdą w sprawie kryzysu migracyjnego przyniesie opłakane skutki. Że przemilczanie zagrożeń, takich jak np. niekompatybilność kulturowo-obyczajowa, ignorowanie obaw występujących w społeczeństwie oraz pół- albo w ogóle nieprawdy w tym temacie spowodują przekazanie narracji w ręce elementów skrajnych. I wyszło na moje, niestety.

  Przykre że Redakcja najwyraźniej uważa że nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie. Ma wroga, którego może wskazywać paluchem i wystarczy. Może właśnie o to jej chodziło, bo ani razu nie uderzyła się w piersi.

  Gdybym był młodszy to wyraziłbym nadzieję że czegoś się na tych błędach nauczy, ale nie będę się okłamywał. Przecież wiem do czego prowadzą odstępstwa od prawdy.

  1. Załoga załogą,zasady zasadami ale i to żałosne „lotnisko wojskowe” na poziomie Afrykańskim, remont w Rosji i cała reszta tej tragikomedii. Nawet w kabarecie przewidzieli co się stanie:

   https://www.youtube.com/watch?v=cz0kGXXWi6s – a niespełna pół roku później – katastrofa w Smoleńsku.

   Pozamiatane ?

  2. Ja także służyłem na podobnym lotnisku, wyposażonym w podobne urządzenia tyle że w Polsce.
   Lotniska wojskowe nie muszą spełniać takich standardów jak cywilne bo służą innym celom. Tak czy owak to dowódca ocenia czy uda mu się posadzić maszynę w konkretnych warunkach, to on decyduje i to jest jego odpowiedzialność.

  3. Pełna zgoda. W ten sposób z licznych na pokładzie tutki politycznych nieudaczników, przeciętnych dowódców, paru kabaretowych wręcz postaci stworzono panteon smoleńskich męczenników. A wypowiedzenie nazwiska Lecha Kaczyńskiego poprzedza się obligatoryjnym ś.p. – nawet gdy omawia się wspominkowo jego gusta kulinarne.

  4. „żałosne lotnisko wojskowe na poziomie afrykańskim” a jednak to na nim właśnie Polacy uparli się posadzić samolot ze głową swego państwa… W Polsce też są lotniska na poziomie afrykańskim, jednak prezydent żadnego państwa nie próbowałby na nim lądować, nawet gdyby miał stamtąd najbliżej do jakiegoś pomnika.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Louise Michel, anarchistka wśród „dzikich”. Katorga po Komunie Paryskiej

„To, czego od was żądam, to ściana straceń w Satory, gdzie zginęli nasi bracia. Trzeba mni…