Na łamach hiszpańskiej gazety ukazał się artykuł „Kaczyński znów uderza skrajnie konserwatywnymi reformami”. Polska została porównana do Węgier Orbana, czyli „czarnej bestii Europy Wschodniej”.

Beata Szydło, fot. wikimedia commons
Beata Szydło, fot. Wikimedia Commons

„El Pais” jest najbardziej opiniotwórczą gazetą w Hiszpanii. Redakcja nie zdaje sobie zapewne sprawy, iż jest opiniotwórcza również w Polsce. Wywołuje ból tylnej części ciała u posłów prawicy już od 2007 roku, kiedy to poseł PiS Kazimierz Gwiazdowski napisał interpelację w sprawie szkalowania państwa polskiego przez hiszpański dziennik. Wówczas krewki poseł zarzucał redakcji, iż „nie przebierając w słowach, wytyka Polsce ustawę lustracyjną, nie pojmując jej historycznych uwarunkowań” oraz „wielokrotnie obraża nasz kraj”. Poseł radził również „niedouczonym hiszpańskim publicystom”, aby zapoznali się z historią Polski i zaprzestali „kreowania obrazu Polski antysemickiej i niedemokratycznej, bo rządzonej przez prawicę”.

Niestety historia się powtarza, a socjaldemokratyczny dziennik znowu szkaluje. Redaktorzy „El Pais” z zaniepokojeniem patrzą na przepychane przez PiS ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz mediach publicznych, a także zwiększenie wydatków na policję. Wieszczą rychłe wdrożenie całkowitego zakazu aborcji oraz zamienienie Polski w państwo „prawdziwie chrześcijańskie”. „El Pais” wytyka Beacie Szydło niesamodzielność i bycie politycznym pionkiem Jarosława Kaczyńskiego. Pisze o niej per „przyjazna twarz” prezesa PiS. Prezydent Andrzej Duda został uznany za osobę bez większego politycznego znaczenia (tu odczucia „niedouczonych publicystów” zadziwiająco zbiegają się z opinią Polaków) i zaledwie wzmiankowany w artykule.

Polska zostaje porównana do Orbanowskich Węgier. „El Pais” wielką wagę przyłożył jednak – naszym zdaniem niesłusznie – do Komitetu Obrony Demokracji, która przedstawia jako emanację realnej siły opozycyjnej, jakiej brakuje na Węgrzech.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Włochy: sojusznik Kaczyńskiego i Orbana stanie przed sądem za uwięzienie migrantów na statku

„Broniłem ojczyzny” – takimi słowami lider skrajnie prawicowej Ligi wyja…