Wenezuelska państwowa komisja wyborcza ogłosiła dziś wyniki niedzielnych wyborów gubernatorów 23 stanów kraju, pierwszego głosowania od dwóch lat: 17 na 22 wybranych (w jednym stanie wyniku jeszcze nie podano) należy do socjalistycznej koalicji skupionej wokół rządu. Frekwencja była, jak na Wenezuelę, dość niska, wyniosła nieco ponad 61 proc.

Opozycyjna koalicja MUD (Stół Jedności Demokratycznej), złożona z liberalnej i skrajnej prawicy, która liczyła na zwycięstwo co najmniej 11 swoich kandydatów, a zyskała tylko 6 gubernatorów (co i tak podwoiło ich poprzednią liczbę), kontestuje te wyniki, podczas gdy w Caracas tłumy zebrane na placu Bolivara świętowały wygraną.

MUD przegrał m.in. w kluczowym, północnym stanie Miranda, tradycyjnym bastionie opozycji, rządzonym do tej pory przez Henrique Caprilesa, jednego z najważniejszych liderów wenezuelskiej prawicy, natomiast ugrupowania rządowe straciły strategiczne stany Zulia i Tachira na granicy z Kolumbią.

Opozycja odmówiła uznania zwycięstwa socjalistów utrzymując, że doszło doń z naruszeniem prawa, po „niezrównoważonym procesie wyborczym”, ale nie podała na razie szczegółów swoich zarzutów. Szef kampanii MUD Gerardo Blyde ogłosił, że „ani naród wenezuelski, ani świat nie zaakceptuje zaprezentowanych rezultatów głosowania”.

„Chavizm (od nazwiska Hugo Chaveza, zmarłego 4 lata temu socjalistycznego prezydenta kraju) żyje, jest na ulicy i triumfuje!” – powiedział z kolei prezydent Nicolas Maduro, dużo mniej popularny od swego słynnego poprzednika. Mimo dotkliwego kryzysu gospodarczego, miliony wyborców, których polityka socjalistów wyrwała z upokarzającej nędzy, głosowały za jej kontynuacją.

Wyraźne zwycięstwo chavistów raczej nie przyczyni się do wznowienia negocjacji rządu z opozycją, i tak w martwym punkcie od września.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Tylko niech socjaliści rozwiążą problem hiperinflacji i braku towarów, bo to wstyd dla socjalizmu. Tymi niedociągnięciami sami szykują powrót kapitalizmu

  2. Wenezuela zasługuje na rządy socjalistów Hugo Chaveza,problemy,które przeżywa Wenezuela mają swoje źródło w drastycznym spadku cen ropy i ataku spekulacyjnym na walutę tego kraju,zachodniej głównie amerykańskiej finasjery,rząd tutaj absolutnie nie zawinił,i tylko z chavistami Wenezuela ma szansę wyjść z kryzysu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Strajk Kobiet: W 102 rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych wielkie protesty w całym kraju

,,Wywalczone ponad 100 lat temu prawa wyborcze Polek czas uczynić świętem! Świętujemy więc…