Wszystko na to wskazuje. Zgodnie z procedurami Rada Bezpieczeństwa zarekomenduje na to stanowisko Antonio Guterresa. To może być interesująca kandydatura.

www.flickr.com/photos/us-mission/
www.flickr.com/photos/us-mission/

Sekretarz Generalny ONZ jest wybierany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z rekomendacji 15 członków Rady Bezpieczeństwa, ale pięciu stałych członków RB dysponuje prawem weta. Wybory były wyjątkowo długie, bo pierwszy etap rozpoczął się w kwietniu tego roku i rozpatrywano w nim dziesięć kandydatur. Wbrew oczekiwaniom i zwyczajowym normom, które mówiły, że teraz Sekretarzem Generalnym powinien być polityk z Europy Wschodniej i najchętniej płci żeńskiej, szala zwycięstwa przechyla się w stronę Antonio Guterresa z Portugalii. O rekomendacji RB poinformował rosyjski ambasador przy ONZ, Wasilij Czurkin. To wynik szóstego z rzędu głosowania. Guterres nie dostał ani jednego głosu sprzeciwu, 13 popierających i dwa neutralne. Jest zatem „zdecydowanym faworytem”, jak powiedział Czurkin.

Antonio Guterres może rozpocząć ciekawy okres działalności ONZ, która w ostatnim okresie zmaga się z wieloma problemami. Gueterres, premier Portugalii z ramienia portugalskiej Partii Socjalistycznej w latach 1995-2002, skłania się ku reformom ONZ  w celu zapewnienia organizacji większej skuteczności, choć nie przedstawił żadnych szczegółów swoich planowanych działań. Ważny może być też fakt, że Gueterres był wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców, co daje gwarancje, że rozumie tę ważną dla świata w ostatnim czasie tematykę i ma zapewne propozycje rozwiązań tego problemu.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Madryt przeciwko szczytowi NATO

Wbrew oficjalnej narracji zachodniej propagandy, nie wszyscy cieszą się z najbliższego szc…