Terroryści z tzw. Państwa Islamskiego ścięli jednego z największych uczonych w całym regionie. Khaled al-Asaad, badacz antyku, historyk i archeolog to kolejna ofiara „uwalniania” Syrii i „demokratyzacji” Bliskiego Wschodu.

Khaled al-Asaad, źródło: Wikimedia
Khaled al-Asaad, źródło: Wikimedia

Naukowiec został zabity przez aktywistów terrorystycznej organizacji zwanej najczęściej Państwem Islamskim. Dzięki wsparciu Stanów Zjednoczonych, których władze próbują od kilku lat obalić rząd w Damaszku, struktura ta kontroluje obecnie około jednej trzeciej terytorium Syrii i Iraku, gdzie ogłosiła „kalifat”. 82-letniemu uczonemu ucięto głowę w Palmirze, antycznym mieście położonym w północnej części Pustyni Syryjskiej. Został on zamordowany – jak podają lokalne media – publicznie, a jego zwłoki powieszono na jednej z kolumn przy wejściu do największego muzeum w mieście.

Terroryści przejęli miasto w maju bieżącego roku po ciężkich walkach z wojskami rządowymi. W trakcie trwania inwazji na Palmirę specjalne ekspedycje zorganizowane przez syryjski rząd ewakuowały antyczne rzeźby i wiele innych dzieł sztuki, gdyż Państwo Islamskie wdraża na objętych terytoriach specyficzną odmianę Kulturkampfu, polegającą na dewastacji wszelkich artefaktów kulturowych, które nie są zgodne z ich wizją świata. Khaled al-Asaad został pokazowo stracony ze względu na to, że odmówił terrorystom wskazania miejsca ukrycia archeologicznych skarbów wywiezionych z miasta przed zajęciem go przez terrorystów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Takie mierne i propagandowe newsy stawiają was w jednym szeregu z gównem typu niezależna czy nawet Fronda. Krytyka krytyką, ale trzymajmy się jakiś faktów, jeśli chce się robić porządne dziennikarstwo, a nie polowanie na tanią sensacje typu Super Express.

  2. już się nie ma siły komentować… cała nadzieja w tym, że tak jak upadły wszystkie imperia, tak upadną usa

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Putin ogłosił częściową mobilizację. Krok ku wielkiej wojnie? [akt.] Protesty w rosyjskich miastach

Prezydent Rosji w swoim dzisiejszym porannym wystąpieniu (8 rano czasu warszawskiego) ogło…