Prawo i Sprawiedliwość wygra w cuglach październikowe wybory i zdobędzie potrzebną do rządzenia większość w parlamencie – wynika z sondażu Estymatora dla „Newsweeka”. Do Sejmu wejdzie jeszcze na pewno Platforma Obywatelska. Inne partie balansują na granicy progu wyborczego.

Lider PiS Jarosław Kaczyński / wikipedia commons
Lider PiS Jarosław Kaczyński / wikipedia commons

Partia Jarosława Kaczyńskiego według najnowszego badania może liczyć na poparcie 42 proc. Polaków, którzy 25 października wybierają się do urn. Wynik ten gwarantuje 254 mandaty, co oznacza, że PiS nie będzie potrzebować koalicjanta. Do zdobycia konstytucyjnej większości, która wynosi 306 mandatów liderującej w sondażach formacji sporo jednak brakuje.  W porównaniu z poprzednim badaniem Estymatora (28.08.2015r.), poparcie dla PiS zmniejszyło się o jeden punkt procentowy.

Drugą siłą w Sejmie będzie Platforma Obywatelska, na którą jest skłonnych oddać głos 26 proc. respondentów. Oznacza to, że ugrupowanie Ewy Kopacz utrzymało poparcie z sierpniowego sondażu. Dystans do prowadzącego PiSu wydaję się jednak nie do odrobienia.

Pozostałe komitety nie mogą być pewne wprowadzenia swoich przedstawicieli na Wiejską. Na Polskie Stronnictwo Ludowe, KORWiN, Nowoczesna Ryszarda Petru i Kukiz’15 zamierza zagłosować po 5 proc. ankietowanych. W przypadku ludowców oznacza to spadek poparcia o dwa pkt proc., KORWiN zanotował wzrost poparcia o 3 pkt  proc., a Nowoczesna i Kukiz’15 – o jeden pkt proc. Zjednoczona Lewica cieszy się sympatią 7 proc. uczestników sondażu, co jednak nie daje jej gwarancji wejścia do Sejmu, gdyż próg wyborczy dla koalicji wynosi 8 proc.

Po raz kolejny w sondażu została odnotowana partia Razem, którą wskazał co setny badany.

Sytuacja jest o tyle ciekawa, że w nowej kadencji możemy zobaczyć równie dobrze posłów tylko dwóch ugrupowań, jak i siedmiu. Przy założeniu, że Zjednoczona Lewica nie osiągnie 8 proc., a poparcie dla PSL, KORWiN, Nowoczesna i Kukiz’15 rozłoży się pomiędzy a 4 a 5 proc., na Wiejskiej zasiadać będą tylko deputowani PiS i Platformy, czyli będziemy świadkami (chwilowego?) ustanowienia systemu dwupartyjnego.

Badanie przeprowadzono dla „Newsweek Polska” w dniach 28-29 września 2015 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1055 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, na jaki Komitet Wyborczy będą głosować.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Zobacz także

Brazylia: zwolennicy Bolsonaro przemocą chcą podważyć wyniki wyborów

Od wczoraj w wielu brazylijskich miastach trwają starcia między zwolennikami byłego prezyd…