Gdyby wybory odbyły się 16 października, Prawo i Sprawiedliwość nie uzyskałoby większości potrzebnej do samodzielnego rządzenia – wynika z sondażu IPSOS dla „Wiadomości TVP”. Rosną  za to notowania Kukiza i partii KORWiN. Poparcie traci Platforma Obywatelska.

Lider Nowoczesnej, Ryszard Petru ma niewiele powodów do zadowolenia / wikipedia commons
Lider Nowoczesnej, Ryszard Petru ma niewiele powodów do zadowolenia / wikipedia commons

Notowania partii Jarosława Kaczyńskiego nie zmieniły się od poprzedniego badania (8.10) i utrzymują na poziomie 36 proc. Oznacza to, że PiS nie wprowadziłby do Sejmu liczby posłów, umożliwiającej rządzenia bez koalicjanta. Dobrą wiadomością dla tej formacji jest jednak wzrastające poparcie dla komitet Kukiz ’15, którego lider zapowiedział niedawno, że nie wyklucza udzielenia poparcia rządowi PiS, w ramach „odpowiedzialności za Polskę”.  Chęć oddania głosu na inicjatywę polityczną byłego wokalisty zespołu „Piersi” wyraziło 8 proc. ankietowanych, czyli o jeden punkt procentowy więcej niż we wcześniejszym sondażu.

Zwraca spory spadek poparcia dla Platformy Obywatelskiej. Ugrupowanie Ewy Kopacz może liczyć na zaufanie 26 proc. respondentów (132 mandaty), czyli o 3 pkt mniej niż 8 października. Na trzecim miejscu uplasowała się Zjednoczona Lewica. Na koalicję Leszka Millera i Janusza Palikota chce oddać głos 8 proc. wyborców, co przełoży się na 43 miejsca w Sejmie. Na krawędzi progu wyborczego balansują: Polskie Stronnictwo Ludowe z poparciem na poziomie 5 proc (18 mandatów) oraz partia KORWiN (5 proc.), która może wprowadzić na Wiejską 8 swoich przedstawicieli.

Dobrą wiadomością jest spadek poparcia dla partii ludzi bogatych – Nowoczesnej.pl, której według IPSOS ufa jedynie 4 proc. ankietowanych, co oznacza, że formacja Ryszarda Petru może znaleźć się poza parlamentem.

Chęc oddania głosu na lewicową Partię Razem zadeklarował co setny uczestnik sondażu.

Sondaż przeprowadzono metodą telefoniczną na próbie ogólnopolskiej 1010 dorosłych Polaków w dniach 14-15.10. 2015 r.

 

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Czy wy na strajk.eu nie pisaliście ostatnio, że sondaże zawierają błąd statystyczny i że należy podchodzić do nich z dystansem? „Dobrą wiadomością jest spadek poparcia dla partii ludzi bogatych – Nowoczesnej.pl (…)” – nie podniecajcie się zawczasu, wszystko wyjdzie w praniu 25.10.15.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

USA niewiarygodnie o śmierci palestyńskiej dziennikarki

Śmierć palestyńskiej dziennikarki Shireen Abu Akleh, 11 maja br. wywołała falę protestów w…