Najnowsze badanie poparcia dla partii potwierdza, że na polskiej scenie politycznej zachodzą dynamiczne zmiany. W stawce pojawiły się trzy nowe ugrupowania.

flickr.com/drabikpany
flickr.com/drabikpany

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się obecnie największym zaufaniem respondentów – wynika z sondażu przeprowadzonego przez TNS Polska. Na ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego chce zagłosować 32 proc. ankietowanych. Oprócz PiS na Wiejską swoich przedstawicieli wprowadziłaby Platforma Obywatelska, na którą ma zamiar oddać głos 24 proc. badanych oraz fantomowa partia Pawła Kukiza, która może liczyć na poparcie 20 proc. uczestników sondażu. Oznacza to, że w nowym parlamencie koalicja PiS-Kukiz miałaby większość potrzebną do sformowania rządu.

Gdyby wybory odbyły się w czerwcu, poza parlamentem znalazłyby się trzy partie, których posłowie obecnie zasiadają w sejmowych ławach – Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe i Twój Ruch. Na uwagę zasługuje zwłaszcza fatalny wynik SLD, które obecnie cieszy się zaufanie zaledwie 2 proc. badanych. To najgorszy wynik w historii tej formacji. Po raz pierwszy w sondażu została odnotowana niedawno powstała lewicowa partia Razem, którą popiera na razie 1 proc. ankietowanych.

Wszystko wskazuje na to, że odejście Janusza Korwin-Mikkego z Kongresu Nowej Prawicy i powstanie neoliberalnej partii Nowoczesna.pl doprowadziło do atomizacji elektoratu wolnorynkowego, który obecnie jest rozdarty pomiędzy trzema formacjami. Żadna z nich nie zanotowała jednak poparcia gwarantującego przekroczenie progu wyborczego.  Nowoczesna.pl –  ugrupowanie założone przez Ryszarda Petru – wieloletniego współpracownika Leszka Balcerowicza zanotowało wynik na poziomie 3 proc. KORWiN cieszy się poparciem 2 proc., a KNP nie wymienił żaden z uczestników sondażu.

Pozostałe partie (w tym Twój Ruch i Ruch Narodowy) nie uzyskały żadnego poparcia.

Sondaż został wykonany w dniach 8-9 czerwca. Do urn wybiera się 56 proc. badanych.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Waryński nie może być patronem łódzkiej szkoły

Haniebna i kompromitująca decyzja nauczycieli, rodziców i dyrekcji szkoły nr 184  w Łodzi.…