Toruński redemptorysta cieszy się uprzywilejowaną pozycją dzięki bliskim kontaktom z rządem – takiego zdania jest większość Polaków, Nawet wyborcy PiS uważają, że wpływ Rydzyka na politykę jest zbyt duży.

facebook.com/Tadeusz Rydzyk

Badanie wykonane przez ośrodek Ariadna dla portalu wp.pl pokazuje, że społeczeństwo negatywnie odnosi się do bliskich związków Tadeusza Rydzyka z obecną władzą państwową. Nieuzasadnione uprzywilejowanie zakonnika dostrzega aż 71 proc. ankietowanych. Do tego zjawiska odnoszą się krytycznie wyborcy wszystkich parlamentarnych ugrupowań politycznych, w tym również Prawa i Sprawiedliwości.  75 proc. sympatyków PiS stwierdziło, że Rydzyk powinien zaprzestać wywierania wpływu na rządzących. Niczego złego nie widzi w tym jedynie 18 proc. Dla porównania -wyborcy Platformy Obywatelskiej w przeważającej większości, bo 86 proc. dostrzegają specjalne przywileje Rydzyka. Przeciwnego zdania jest 4 proc.

Duchowny jest najbardziej rozpoznawalną postacią polskiego kościoła katolickiego. „Przynajmniej ze słyszenia” kojarzy go aż 93 proc. respondentów. Z czym Rydzyk kojarzy się Polakom? Najczęściej wybierana opcja spośród kilku stwierdzeń to  „posiada specjalne przywileje ze strony rządu Zjednoczonej Prawicy”. Jedynie 7 proc. badanych jest zdania, że redemptorysta nie cieszy się żadnymi specjalnymi względami obozu władzy. 22 proc.  stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Ankieterzy zadali też pytanie o ingerencje kościoła katolickiego w politykę. 75 proc. sympatyków PiS stwierdziło, że nie powinno to mieć miejsca. Wpływy kleru w polityce za pozytywne zjawisko uważa 18 proc. Wyborcy PO odpowiadali mniej więcej tak samo: 81 proc. jest temu przeciw, przychylnie patrzy na to 14 proc.  Ogółem 79 proc. badanych wyraziło zdanie, że osoby duchowne nie powinny publicznie wypowiadać się na tematy związane z polityką, 11 proc. twierdzi, że powinni, natomiast 10 proc. stwierdziło, że trudno powiedzieć.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Biedroń: „Proszę, by Donald Tusk zszedł z cynicznej i destrukcyjnej dla opozycji drogi opluwania Lewicy”

To, że Donald Tusk uważa Koalicję Obywatelską za jedyną, słuszną opozycję dla Prawa Sprawi…