Zdecydowana większość Polaków nie życzy sobie kolejnej kadencji, w której samodzielną większość w parlamencie miałoby Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu”

Prezes PiS/ wikipedia commons

Ankieterzy zapytali respondentów, czy Prawo i Sprawiedliwość w przyszłej kadencji powinno rządzić samodzielnie. Odpowiedź jest jednoznaczna. Aż 56 proc. zbadanych obywateli uważa taki wariant za szkodliwy i niebezpieczny dla Polski. Oznacza to, że mimo wysokich wskaźników poparcia społecznego w rankingu ugrupowań politycznych, partia Kaczyńskiego nie jawi się społeczeństwu jako opcja najlepsza z możliwych, co skłania do wniosku, że jedynie brak silnej opcji alternatywnej na horyzoncie powoduje, że wyborcy deklarują chęć oddania głosu na PiS. Jak na razie średnia sondażowa z ostatniego miesiąca dla partii rządzącej wynosi równe 40 proc.

Badanie Pollster pokazuje również, że PiS wciąż posiada „twardy elektorat”, dla którego wizja kolejnych czterech lat rządów „dobrej zmiany” jest obiecującą perspektywą. Takie zdanie wyraziło 30 proc. ankietowanych.  Dla porównania – wynik zanotowany przez Prawo i Sprawiedliwość w wyborach parlamentarnych w 2015 roku to 37,58 proc. 14 procent pytanych przez sondażownię zaznaczyło odpowiedź:  „nie wiem”.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 9-10 sierpnia 2018 r. na próbie 1035 dorosłych Polaków.
Powyższe wyniki warto zestawić z innym sondażem, przeprowadzonym przez pracownię Ariadna. Pytanie brzmiało: Czy według ciebie prezes PIS Jarosław Kaczyński sprawuje obecnie w Polsce władzę absolutną i totalitarną? Większość – aż 54 proc. badanych – odpowiedziała twierdząco. Nawet wśród wyborców PiS ten odsetek jest stosunkowo wysoki – 34 proc. Jest więc możliwe, że zmęczenie rządami Prawa i Sprawiedliwości wynika z niechęci do przywódcy tej opcji politycznej.
Pollster przeprowadził niedawno ankietę, której uczestnicy wystawiali oceny również obecnemu prezydentowi. Okazało się, że najwięcej – 24 proc. – dało Andrzejowi Dudzie ocenę niedostateczną. 20 proc. osób oceniło Andrzeja Dudę na dobry, mierną ocenę postawiło mu 18 proc., a dostateczną 15 proc. ankietowanych. Tyle samo oceniło prezydenta na bardzo dobry. Zaś celujący Duda otrzymał tylko od 4 proc. respondentów.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. No, dobrze… a co zrobi ta „większość”, jeśli wybory pójdą nie po jej myśli i „kaczyści” otrzymają większość konstytucyjną? Założą odpowiednią koszulkę na Pałac Kultury i Nauki (na Przyszłość)?

  2. A Jak PiS zamówi takie badania – wyniki będą dokładnie odwrotne…
    Nie czarujcie polskie sondażownie są bardzo skore do spełniania zapotrzebowania zlecajacego…

  3. Nie czarujmy się, naród tolerowałby władcę absolutnego, ale takiego, który w miarę sensownie dba o niego. Gnom jest wredny i złośliwy, a jego celem jest władza sama ze siebie, a nie jakiekolwiek dobro narodu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Migranci zablokowani na morzu: Salvini przed sądem, aktor Richard Gere świadkiem

Dziś przed sądem w Palermo na Sycylii rozpoczął się proces Matteo Salviniego, b. wicepremi…