Wyniki kandydatów PO i PiS nie zaskakują. Poparcie dla Śpiewaka wyraźnie wzrosło, zwłaszcza w najmłodszej grupie wyborców.

pixabay.com

Kantar Public ogłosił wyniki najnowszego sondażu poparcia w wyborach prezydenckich w Warszawie. Obecnie największa ilość respondentów chce głosować na Rafała Trzaskowskiego, kandydata PO i Nowoczesnej – 43 proc. Za nim uplasował się Patryk Jaki reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 21 proc. Trzecie miejsce w wyścigu prezydenckim zajmuje warszawski radny i działacz społeczny Jan Śpiewak (który nadal nie potwierdził oficjalnie swojego startu w wyborach) – otrzymał 8 proc. głosów.

Poza „podium” znaleźli się:świeżo upieczony kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej Andrzej Celiński (6 proc.), Marek Jakubiak z Kukiz’15 (4 proc.) i Janusz Korwin-Mikke (3 proc.). 1 proc. głosów zdobyli Piotr Ikonowicz, Jacek Wojciechowicz i Justyna Glusman, kandydatka ruchów miejskich. Kandydat PSL Jakub Stefaniak otrzymał zerowe poparcie.

Wyniki pierwszej trójki przedstawiają się nieco inaczej wśród wyborców z najmłodszej kategorii wiekowej 18-29 lat. Trzaskowski i Jaki notują wyniki odpowiednio 22 proc. i 20 proc., a Śpiewak otrzymuje 14 proc., a zaraz za nim z 13 proc. jest Korwin-Mikke. Wśród starszych wyborców Trzaskowski wygrywa z Jakim zdecydowaną przewagą głosów – w przedziale wiekowym 50-59 lat jest to stosunek 48:5.

Istnieje pewna różnica w notowaniach biorąc pod uwagę kryterium płciami. Kobiety zdecydowanie wybierają Trzaskowskiego przed Jakim (48 proc. vs. 16 proc.), a w przypadku mężczyzn ten stosunek jest wyraźnie mniejszy (38 proc. vs. 26 proc.). Zdaniem komentatora Gazety Wyborczej może mieć to związek z deklaracjami Trzaskowskiego, że jako prezydent stolicy będzie rygorystycznie egzekwował przestrzeganie praw kobiet w warszawskich szpitalach.

Sondaż przeprowadzono w dniach 22-26 czerwca. Deklarowana frekwencja wyborcza wyniosła 87 proc. Frekwencja notowana w sondażach zawsze jest jednak niższa od rzeczywistej.

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Quebec: zakaz religijnych strojów dla urzędników państwowych podtrzymany. Z nielicznymi wyjątkami

Sąd Najwyższy kanadyjskiej prowincji Quebec podtrzymał ustawę zakazującą noszenia widoczny…