Coraz więcej Polaków chce głosować na PiS i pozytywnie ocenia kierunek zmian w kraju. Spada jednak zadowolenie z sytuacji w pracy i materialnych warunków egzystencji.

Płaca minimalna wzrośnie ale wciąż jest na głodowym poziomie / pixabay.com
Rząd PiS oceniany jest coraz wyżej, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki. Ale zadowolonych z własnej sytuacji jest nieco mniej / pixabay.com

Według cyklicznego, powtarzanego co miesiąc badania CBOS, w czerwcu 2016 r. 47 proc. obywateli i obywatelek Polski było zdania, że sytuacja polityczna w kraju zmierza w złym kierunku. Już jednak blisko jedna trzecia (33 proc.) twierdzi, że w Polsce zmienia się na lepsze – to o trzy punkty procentowe więcej, niż miesiąc temu. W maju osób zaniepokojonych rozwojem sytuacji w Polsce było nieco więcej, niż połowa. CBOS podkreśla, że zadowolenie z tego, co dzieje się nad Wisłą, wyraża 3/4 wyborców PiS – dla kontrastu 74 proc. respondentów deklarujących lewicowe poglądy uważa, że w kraju jest źle. Podobnie oceniają kierunek zmian wyborcy PO (81 proc. niezadowolonych) i Nowoczesnej (78 proc.). „Dobra zmiana” nie podoba się również ponad połowie osób z wykształceniem wyższym i osiągających najwyższe w kraju dochody.

Rośnie również odsetek wyborców popierających architektów „dobrej zmiany”. Według badania przeprowadzonego na początku czerwca również przez CBOS 36 proc. ankietowanych zadeklarowało się jako zwolennicy obecnego rządu, a aż 41 proc. jest zadowolonych z działań premier Beaty Szydło jako jego szefowej. W ciągu ostatniego miesiąca liczba popierających PiS wzrosła o 4 punkty procentowe, szczególnie wzrosły oceny rządzącej partii w kwestii polityki gospodarczej. Zwolenników rządu jest już więcej, niż przeciwników (tych według sondażu jest 33 proc.) – odwrotnie, niż miesiąc temu.

Tylko 15 proc. Polaków twierdzi jednak, że sytuacja w kraju jest dobra – 43 proc. odpowiedziało, że na dzień dzisiejszy w Polsce jest źle, a 36 proc., że zaledwie przeciętnie. Większe zadowolenie ankietowani deklarują, gdy zapytać ich o sytuację w rodzinie i w pracy. Zadowolonych z poziomu życia rodziny jest obecnie 52 proc., nic do zarzucenia swojej pracy nie ma 59 proc., a warunki materialne w domu jako dobre określiło 46 proc. ankietowanych. I tutaj jednak, w porównaniu z badaniem z maja, liczba zadowolonych spadła w każdej kategorii o kilka punktów procentowych.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. To nie są polacy tylko buraki, buraka nie obchodzi co się z krajem dzieje, tylko czy jest kiełbasa. Pis non stop im obiecuje gruszki na wierzbie, tej chołocie ze wsi i oni łapią się na to, gdy jednocześnie jest finasowo coraz gorzej, i będzie, bo jedziemy jeszcze na tym co poprzednio wypracowano. Buraki teraz popili, nachlało się prózniactwo za 500 plus, ale to długo nie potrwa, w tak dewastowanym kraju i już się pokazują symptomy. Tylko normalny człowiek, wie że jest gorzej przez pis, burak wierzy pis że jest lepiej i dziwi się że coś kiełbasa jakaś maleńka.

  2. Pod PiSuarskimi rządami będzie lepiej. Zapełnią się więzienia aresztowanymi o świcie, a brak kwitu od spowiednika wykluczy ze społeczeństwa

    1. Może, ale utrzymujące się poparcie dla PiS nie z tego wynika.

      Jest to obecnie jedyna z dużych partii, która odchodzi od dogmatu neoliberalnego. Nikt inny z tych mających realny wpływ nie odważył się zauważyć że neoliberalizm nie spełnił oczekiwań. A PiS steruje w stronę nieco keynesowską. Jak mu się uda to ludzie przymkną oko na inne sprawy.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Amerykanom grozi nowa fala bezdomności. Winna pandemia

Co dziesiąta amerykańska rodzina może w najbliższym czasie zostać bez dachu nad głową, ala…