Ostatni sondaż dla „Faktów” TVN i TVN 24 zrobiony drogą telefoniczną przez pracownię Kantar dodał animuszu opozycji. Czy słusznie?

Według tego sondażu, Zjednoczona Prawica wciąż prowadzi w przedwyborczym wyścigu i to z bardzo wyraźną przewagą nad Koalicją Obywatelską. To stosunek 39 : 30 proc. Istotna w tych zapisach jest jednak nie wysokość poparcia, a strata, jaką PiS i jego sojusznicy ponieśli w ostatnim okresie. Jak pamiętamy, ostatnio PiS cieszył się poparciem 45 proc. potencjalnych wyborców i powstawało tylko pytanie, czy PiS otrzyma tyle głosów, by mógł rządzić samodzielnie. A teraz spadek o 5 proc. mocno przystopował rozbudzone apetyty rządzących.

Wywołał on za to natychmiastową falę optymizmu ze strony opozycji, która, ustami posła Tomczaka z PO zaczęła już mówić, że „Polacy mają coraz większą chęć na zmianę” oraz że są „dwie siły, które realnie walczą o zwycięstwo, z jednej strony jest to Prawo i Sprawiedliwość, z drugiej Koalicja Obywatelska”. Zapewne te znakomite nastroje po stronie PO i jej zwolenników są spowodowane tym, że im samym wzrosło – w ostatnich badaniach mieli 27 proc.. To wszystko spowodowało wspomniane triumfalne komentarze.

Jednak na miejscu opozycji warto byłoby się wstrzymać nieco i poczekać, czy opisane w sondażu Kantara tendencje się utrzymają.

Trzecie miejsce w badaniu zajęła koalicja Lewica, na którą chęć głosowania zadeklarowało 11 proc. pytanych, czwarte PSL i Kukiz’15 – 6 proc. (przekroczony od ostatnich sondaży próg wyborczy) oraz skrajni nacjonaliści, czyli Konfederacja.

Głęboka wiara w wyniki sondaży, w zależności od tego oczywiście czy są korzystne dla komentujących, już niejeden raz nieprzyjemnie zaskakiwały polityków i samych wyborców. Do wyborów jeszcze dwa miesiące – warto poczekać na dalszy rozwój wypadków.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Ziobro jako zwolennik konsekwentnej ustawy antylichwiarskiej jest idealną osobą do wyeliminowania zarówno przez libertatian partyjnych, jak i opozycyjnych. W miarę ideowej garstce spośród rządzących słusznie dostaje się za karygodną ustępliwość. Gdyby mieli jaja, powtórzyliby scenariusz turecki i żaden prymitywny trolling nie miałby miejsca. No ale cóż, nie dla psa kiełbasa. Neokolonia nie może mieć sędziów orzekających wbrew peryferyjnemu statusowi państwa.

  2. Ile jeszcze deliktów ze strony PiS musi być odsłoniętych ,by tendencja spadkowa się utrzymała. Myśle ,że repertuar nie został wyczerpany, pokłady wstydu niewyczerpane.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Białoruś chce pozostać mostem do Unii Europejskiej

Aleksander Łukaszenko na spotkaniu białoruskiego rządu i przedsiębiorców zdecydowanie opow…