Po bydgoszczanach przeciwko ślepej dekomunizacji wypowiedzieli się mieszkańcy Sosnowca. 97 proc. uczestników konsultacji społecznych nie życzy sobie, żeby Rondo Gierka dostało nową, „lepszą” nazwę.

Do udziału w konsultacjach społecznych, zakończonych w ostatni wtorek, zgłosiło się 13 tys. osób. W zdecydowanej większości wyrażali protest przeciwko „zdekomunizowaniu” Ronda Edwarda Gierka, urodzonego w Porąbce, obecnie w granicach Sosnowca. Rondo jednego z I sekretarzy PZPR chce zostawić 97 proc. uczestników konsultacji. Warto nadmienić, że w sprawie tej swoje zdanie bardzo chciało wypowiedzieć o wiele więcej mieszkańców, niż na poprzednie tematy, w sprawie których proponowano konsultacje, jak budowa stadionu czy przebieg jednej z linii tramwajowych. Wiele to mówi o determinacji mieszkańców, którzy nie chcą, żeby IPN wymuszał na nich wyrzucenie Gierka z dobrej pamięci.

Wyniki konsultacji do niczego nie zobowiązują. Wojewoda śląski sam zdecyduje, czy próbować uszanować życzenie mieszkańców, czy jednak bezrefleksyjnie wprowadzać wytyczne tzw. ustawy dekomunizacyjnej, pod którą Rondo Gierka podpada. Za takim krokiem lobbują miejscowi działacze Klubu Gazety Polskiej oraz PiS. Radny z ramienia tejże partii, Tomasz Mędrzak, sugerował, że Sosnowiec sam powinien zabiegać o to, by nie postrzegano go jako „miasta postkomunistycznego” i by nie kojarzono go z Gierkiem.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
  1. Nadejdą czasy w których Polacy będą p. Gierkowi pomniki stawiać. Niech tylko nauczą się wychwytywać i odrzucać koszerną propagandę co pozwoli inaczej spojrzeć na historię.

  2. Niech nikt nie chce być mądrzejszy od mieszkańców,ustawa dekomunizacyjna to zwykła biurokratyczna ustawa,której charakteryzuje najbardziej totalitarne państwa,jeżeli ludziom przeszkadza jakaś nazwa to sami ją zmienią,niech państwo nie wtrąca się na siłę tam gdzie go nie chcą,niech państwo zajmie się tym czego oczekują od tego państwa mieszkańcy,sam też jestem zdania że Edward Gierek to wielki Polak

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

PiS minus troje = brak większości w Sejmie

Troje posłów opuściło szeregi rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość. Przywiązanie do zas…