Świadectwem tego jest nowy sondaż przeprowadzony przez pracownię IBRIS na zamówienie portalu Interia. Opinie Polek i Polaków w nim ujawnione są miażdżące dla kościoła katolickiego.

Źródło: Flickr

Pomimo gigantycznej pozycji w państwie, polityce i kulturze, jaką klerowi sprezentowano już na początku transformacji oraz wynikającego z niej wpływu na nastroje społeczne w Polsce, moralna degrengolada w tym środowisku, która wyszła na jaw przy okazji masowych gwałtów i wykorzystywania seksualnego dzieci, zmieniła nieco nastawienie wobec tej instytucji.

Dowodem tego z pewnością jest badanie dotyczące ocen działań kościoła podjętych w sprawie ujawnionych przypadków duchownych, którzy dopuścili się czynności pedofilskich.

47,9 proc. badanych wskazało, że działania Kościoła są „zdecydowanie niewystarczające”. Za „raczej niewystarczające” uznało je 23,5 proc. respondentów.

Ankietowani odpowiadali na pytanie sformułowane w następujący sposób: „W polskim Kościele zdarzały się przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Jak ocenia Pan/i działania podjęte przez polski Kościół w sprawie przypadków seksualnego wykorzystywania nieletnich przez duchownych?”.

Tylko 2,9 proc. respondentów stwierdziło, że działania kościoła tej materii są „zdecydowanie wystarczające”. 15,2 proc. było zdania, że „raczej wystarczające”.

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Przykro mi, ale wyniki sondażu mnie nie interesują, mogą wynosić 100% oburzonych
  Uznam, że coś się zmieniło, kiedy:
  – wyznawcy masowo odejdą formalnie bądź nieformalnie z kościoła,
  – przestaną przyjmować księdza po tzw. „koledzie”
  – przestaną chrzcić i posyłać dzieci na religie.
  Dopóki kosciół ma zapewnione wpływy, to szemranie po kątach jego wyznawców nic nie zmieni.

  1. Dużo się zmieniło, możesz poszukać na ten temat w internecie. Większość Polaków popiera rozwody, antykoncepcje, in vitro, kompromis aborcyjny i inne rzeczy które krytykuje Kościół. Kiedyś był też sondaż w którym połowa powiedziała, że nie popiera religii w szkołach.

   Jestem 20+ , potrze na ludzi w moim wieku i na ich podejście do religii i tak plus-minus powiem ci, że:
   15% z nich ma religię gdzieś
   65% jest wierząca, ale rzadko chodzi do Kościoła i nie zgadza się z niektórymi poglądami Kościoła (głównie w sprawie antykoncepcji i in vitro)
   20% jest wierząca i popiera wszystkie poglądy Kościoła

  1. Może raczej: przez prezydenta pochodzacego z formacji która nazywała siebie lewicową, choć z lewicą miała tyle wspólnego co rzeźbienie ze struganiem wariata.

 2. KK – jak każda korporacja, której pozostawiono do wewnętrznego załatwienia problem przestępczości własnych członków zachowuje się w sposób przewidywalny – za wszelką cenę broni swoich. Identycznie postępują inne korporacje, w tym o zgrozo! sędziowska, lekarska, komornicza… o politycznych – szkoda nawet wspominać. Tam hasło ,,my nie zapominamy o swoich” jest zawsze i wszędzie aktualne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta ministra zdrowia, czemu nie radzi sobie z COVID

Prof. Marcin Wiącek, RPO, skierował do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego pismo, w któr…