Jest jakiś pożytek z inicjatywy zwanej KOD. Polacy, do tej pory w większości bierni, pokochali protesty na ulicach. Nawet planowane na dziś spotkanie prezydenta Dudy z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem przebiegało z dwiema konkurencyjnymi demonstracjami w tle.

facebook.com/andrzejduda
facebook.com/andrzejduda

Marek Koterski wymyślił to kilka ładnych lat temu, pisząc scenariusz do „Dnia Świra”. Dziś w Brukseli, podobnie jak w filmie, gdzie spotkały się dwie grupy protestujących (jedna niosła transparenty z napisem „TAK”, druga z napisem „NIE”) – widać było KOD-owców, po drugiej zaś stronie ulicy pikietę urządzili Solidarni 2010. Obie strony usiłowały przekonać się nawzajem, że mają rację i protestują w „słuszniejszej” sprawie. Jedni krzyczeli w obronie suwerenności Polski, której symbolem miał być obecny dziś w Brukseli PAD. Drudzy – wznosili okrzyki proeuropejskie. Przed siedzibą Komisji Europejskiej starły się „jedna Polska” z „jedną Europą”.

Andrzej Duda przyleciał do Brukseli już wczoraj. Dziś gościł u Donalda Tuska, z którym – najpierw w cztery oczy, później w szerszym gronie – omawiać miał strategie polityczne na 2016 rok. Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski informował, iż Duda poleciał przekonywać byłego premiera, a także przedstawicieli NATO (sekretarza generalnego oraz dowódcy siła NTAO w Europie), że „Europy nie stać na sztuczny konflikt z Polską”, co samo w sobie brzmi jak groźba wobec Unii. Rzeczywiście sytuacja w Europie nie jest za ciekawa – Wielka Brytania waha się, czy wystąpić z unijnych szeregów, kryzys migracyjny trwa. Duda ma za zadanie, jak mówił w niedzielę Szczerski – „w imieniu państwa członkowskiego powiedzieć o naszych celach, naszych punktach widzenia, naszych interesach w zakresie tych największych procesów politycznych, jakie zachodzą dzisiaj w Europie. Od tego jest Donald Tusk, żeby wysłuchać poszczególnych państw, a potem szukać kompromisu między tymi punktami widzenia”.

Brukselskie nastroje podzielała dziś również na drugiej półkuli krewka Polonia w Nowym Jorku. Około 150 osób demonstrowało przed niemieckim konsulatem solidarność z krytykowanym przez Unię, a przede wszystkim Niemcy – rządem PiS. Przeważały transparenty „Unie Europejska – ręce precz od Polski!” i „Tusk, ty baranie, dostaniesz od PiS-u lanie!”.

[crp]
Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił śledztwo w sprawie izraelskich zbrodni wojennych. Rząd Netanjahu wściekły

A jednak! Mimo niebywałych nacisków i sankcji administracji amerykańskiej, jak i nacjonali…