Site icon Portal informacyjny STRAJK

Sprawa zniszczonego mauzoleum w Trzciance trafi do sądu?

https://www.facebook.com/Stkursk/?fref=ts

Sprawa niszczenia pomników upamiętniających poległych żołnierzy Armii Czerwonej wciąż budzi emocje. Stowarzyszenie Kursk udowadnia polskiej stronie manipulacje.

W sobotę zakończył się Okrągły Stół, zorganizowany przez Stowarzyszenie Kursk, poświęcony barbarzyńskiemu zburzeniu mauzoleum w Trzciance. Przypomnijmy, że 9 września w Trzciance przy pomocy buldożerów zrównano z ziemią mauzoleum, gdzie w 1945 roku pochowano 56 żołnierzy radzieckich, poległych przy wyzwoleniu tej miejscowości. Część zwłok pozostała nierozpoznana. Wśród żołnierzy był m.in. mjr Józef Androsiuk, który za swą bohaterską postawę podczas ataku był proponowany do nagrodzenia go gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego.

Strona rosyjska twierdzi, że jako mogiła żołnierska Mauzoleum w Trzciance podlegało umowie między Rosją a Polską i nie mogło być zniszczone na podstawie ustawy o dekomunizacji. Strona polska uznała jednak, że zwłoki ekshumowano jakiś czas temu i mauzoleum można zniszczyć powołując się na tę ustawę właśnie. Dokonano tego mimo protestów Rosji i tych środowisk w Polsce, które uznają niszczenie pomników poległych żołnierzy za barbarzyństwo. Strajk.eu pisał o sprawie tutaj.

Pismo wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana do dr Jarosława Szarka z IPN dot. wniosku o wykreślenie mauzoleum z ewidencji cmentarzy i grobów wojennych / fot. Maciej Wiśniowski

Podczas obrad Okrągłego Stołu Stowarzyszenie Kursk przedstawiło komplet dokumentów, wskazujących, że zniszczeniu mauzoleum było działaniem nie tylko motywowanym polityczną rusofobią, ale też działaniem naruszającym umowy międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem. Pokazano dokumenty, z których wynikało, że nie ekshumowano wszystkich zwłok, co oznacza, że 9 września zniszczono miejsce pochówku żołnierzy, które z mocy prawa podlega opiece państwa, an terenie którego się znajduje. Inne przedstawione dowody wzbudzały poważne i uzasadnione wątpliwości co do jakości badań, prowadzonych na tym terenie, w poszukiwaniu ludzkich szczątków.

Stowarzyszenie Kursk rozważa możliwość wystąpienia do sądu w sprawie zniszczenia mauzoleum w Trzciance.

Exit mobile version