Posłowie i posłanki byli w czwartek zgodni jak rzadko kiedy. 433 osoby zagłosowały za przyjęciem ustawy antyprzemocowej. Zakłada ona, iż sprawcy przemocy domowej będą w specjalnym szybkim postępowaniu zobowiązywani do opuszczenia mieszkania, w którym dotąd przebywali razem z ofiarą.

Tylko sześciu posłów Konfederacji zagłosowało przeciw ustawie, której celem jest przeciwdziałanie przemocy domowej poprzez szybkie izolowanie sprawców od ofiar. Kluby Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL-Kukiz’15 poparły projekt rządowy, idąc również za głosem wielu organizacji pozarządowych i broniących praw kobiet (ponad 90 proc. ofiar przemocy domowej w Polsce).

Głosem tych środowisk była w Sejmie posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic. – Od 20 lat codziennie patrzę w moim stowarzyszeniu BABA na twarze bitych ludzi. Patrzyłam w oczy ojca, którego córka podcięła sobie żyły, bo gwałcił ją dziadek. Patrzyłam w oczy dzieciom, których ojciec zakatował matkę. Chcę tym ludziom spojrzeć w oczy i powiedzieć, że Sejm uznał ich życie i bezpieczeństwo za ważniejsze niż liczenie szabel Gowina – powiedziała, wnioskując o natychmiastowe przystąpienie do drugiego czytania ustawy. Zwróciła również uwagę na to, że problem przemocy domowej stał się jeszcze bardziej palący, gdy wprowadzono nakaz samoizolacji.

Zostań w domu, mówi rząd. W domu, które bywa miejscem kaźni, gwałtów, przemocy, bicia, poniewierania. 30 proc. – o tyle wzrosła przemoc domowa w krajach, które wprowadziły samoizolację, bo kryzys rodzi frustrację, a frustracja musi wybuchnąć. Ile to więcej cierpienia, skoro rządowe statystyki mówią o prawie 100 tys. ofiar przemocy domowej rocznie, a badania naukowe mówią, że to dziesiąta cześć prawdziwej skali zjawiska? – pytała.

Uzasadniając projekt w imieniu rządu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski zapewniał, że ustawa da policji „realne narzędzia, aby skutecznie przeciwdziałać przemocy w rodzinie, a Polska dołączy do grupy krajów, w których osoby pokrzywdzone przemocą domową uzyskują najlepszą ochronę”. Zbigniew Ziobro natomiast przekonywał, że ustawa jest dowodem na to, że rząd wcale nie lekceważy przemocy wobec kobiet i wzywał, by kluby opozycyjne podobnie jednogłośnie popierały dalsze zmiany służące zaostrzeniu polityki karnej i surowszemu karaniu sprawców brutalnych przestępstw.

Ustawa przewiduje wprowadzenie szybkich postępowań w sprawach o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz ustanowienie zakazu zbliżania się do ofiary przemocy oraz do jej mieszkania. Natychmiastowy zakaz będzie mogła wystawić policja lub żandarmeria wojskowa na 14 dni. Nakaz opuszczenia mieszkania będzie egzekwowany nawet wtedy, gdy sprawca będzie zapewniał, że nie ma dokąd pójść. Policja będzie miała obowiązek sprawdzania, czy osoba objęta nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania faktycznie się im podporządkowuje. Za ich łamanie grozić będzie grzywna, kara aresztu i ograniczenia wolności. Po 14 dniach, na wniosek osoby doświadczającej przemocy, sąd będzie mógł przedłużyć czas obowiązywania zakazów. Wniosek będzie zwolniony z opłat sądowych.

Ogromnym sukcesem kobiet – aktywistek, wolontariuszek, posłanek – nazwała przyjęcie ustawy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. – Dla osób, dla których przemoc jest codziennością, jest to wyjątkowo ważny dzień. Najważniejszy! – skomentowała Anita Kucharska-Dziedzic.

patronite

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. Czemu usunięto mój komentarz szanowna lewico? Cenzura to wg was specjalność prawicy. Ja tylko zadałem proste pytanie : co w sytuacji kiedy sprawca przemocy jest osobą utrzymującą dom tzn opłacającą czynsz i rachunki?

  1. Ooo przepraszam szanowną lewice. Moj komemtarz jednak jest. Nie wiem czemu nie było go widać. Mój błąd ale w przeciwieństwie do lewaków nie mam problemów z przyznaniem ze sie pomyliłem

 2. A co jeżeli sprawca przemocy domowej jest też osobą utrzymującą tzn opłaca mieszkanie i rachunki? Co wtedy? Pomyślano o tym? Pytam poważnie chociaż wątpie bardzo znając naszych parlamentarzystów

  1. Innymi słowy czy można eksmitować/odizolować głównego lub faktycznego najemcę, warte wyjaśnienia.

 3. No żebym własnej baby nie mógł uderzyć, jak mi się postawi!? Cóż za czasy. Co za obyczaje!

  1. Podaj dane i badania potwierdzające tę tezę albo przestań bredzić

  2. DO Rusa.A gdzie i jak ją uderzasz chamie?.Chodzi mi o część siała i siłę.pewnie nie w twarz żeby sąsiedzi się nie zorientowali prtmitywie.jesli w ogóle masz jakąś kobietę „stalinowski” prowokatorze.

  3. To nawet nie o ten udowodniony przez światową naukem postulat chodzi! Rzecz w tym, że jak chłop baby nie bije to jej wątroba gnije. Zatem, bicie kobiet to zbawiena w skutkach terapia prozdrowotna stosowana przez mężczyzn w stosunku do głupszej połowy populacji (eksperci twierdzą, że baby som gupsze, bo majo mniejsze mózgi. Wide – niejaki Korwin). Kobiety! Bądźcie wdzięczne mężczyznom. Oni nie chcom, ale muszom was bić, by ratować populację Polski przet wymarciem. No taka jezd prawda…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Trump na tropie postprawdy. Były prezydent USA zakłada własną platformę social media

Zbanowany na wszystkich serwisach społecznościowych jak Twitter i Facebook, Donald Trump d…