Po latach degradującej polityki nieżyjącego już ministra Szyszki stan drzew w Polsce domaga się pomocy. Przetrzebione drzewostany w miastach i nie tylko, skłoniły działaczy z FOTA4Climate do złożenia projektu moratorium dla drzew. Drzewa spowolnią nadciągającą katastrofę klimatyczną?

„Apelujemy do Was, naszych przedstawicieli stanowiących prawo, o natychmiastowe wprowadzenie moratorium na wycinanie drzew na obszarze całego kraju oraz niezwłoczne rozpoczęcie konsultacji społecznych i eksperckich zmierzających do zmian legislacyjnych w zakresie gospodarowania jednym z kluczowych dla naszego przetrwania zasobów naturalnych – drzewami.”  – czytamy w treści moratorium opublikowanym na stronie przedsięwzięcia.

Moratorium czyli zakaz wycinki drzew, zdaniem aktywistów, jest niezbędny na czas przygotowania nowych, chroniących przyrodę przepisów.

Alarmują o zbliżających się zmianach klimatycznych, w których rola drzew jest nie do przecenienia. Drzewa w miastach obniżają temperaturę nawet o kilka stopni, kumulują wodę, są schronieniem dla ptaków i zwierząt, przetwarzając CO2, zmniejszając jego szkodliwy wpływ na ludzi.

Minister Szyszko, który zliberalizował przepisy dotyczące wycinek, zostawił polski krajobraz w tragicznym stanie. W czasie jego krótkiej kadencji Lex Szyszko doprowadziło, że pod topór poszły dziesiątki tysięcy drzew w miastach, prywatnych posesjach, miasteczkach, wsiach, przy drogach, polach i ciekach wodnych. Dlatego moratorium dla drzew jest dzisiaj niezbędne, chociaż nie bezwzględne- wycinki miałby być dozwolone w przypadkach ewidentnie zagrażających bezpieczeństwu ludzi.

Aktywiści z FOTA4Climate proponują „powołanie szerokiego frontu społecznego organizacji przyrodniczych, ekologicznych i klimatycznych, a także wszystkich obywateli RP na rzecz zatrzymania tych katastrofalnych procesów i pilnej zmiany prawa.”

Całość testu Moratorium dostępna TU.

 

 

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz także

Homofobicznym gminom pod rozwagę: NSA unieważnił uchwałę nienawiści

Rada Gminy Serniki 21 czerwca 2019 roku podjęła uchwałę, mającą formę deklaracji o nazwie …