Waszyngton uderza już nie w kubański rząd, a bezpośrednio w obywateli karaibskiej wyspy, którzy zostali właśnie pozbawieni sprzętu medycznego, niezbędnego do ratowania życia podczas epidemii.

Przemoc ekonomiczna Stanów Zjednoczonych wobec Kuby przybiera na okrucieństwie. Amerykańska korporacja medyczna Vyaire Medical Inc. przejęła właśnie szwajcarski koncern Imtmedical AG, zajmujących się produkcją m.in. respiratorów. Taki sprzęt zamówił u Helwetów kubański rząd. Dostawa nie zostanie jednak zrealizowana, bo nie pozwala na to amerykańskie prawo – zakazujące dostarczania na wyspę towarów bez posiadania licencji amerykańskiego rządu. Wiadomo już, że takowa nie zostanie przyznania. Kubańczycy wymagający wsparcia, jeśli Hawana nie zrealizuje szybko zamówienia z innego źródła, będą umierać na COVID-19.

Zamówienie na dostawę respiratorów złożył publiczny koncern Medicuba, zajmujący się importem leków i sprzętu medycznego. Zakaz po przejęciu Imtmedical AG przez Amerykanów, umowa została anulowania.

O nieludzkiej decyzji poinformował opinię światową Martínez Enríquez, dyrektor generalny ds. Karaibów i Ameryki Łacińskiej w kubańskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Urzędnik określił postawę Waszyngtonu jako „okrutną” i „niezrozumiałą z ludzkiej perspektywy”.

Kubańska służba zdrowia podczas epidemii koronawirusa ma również problem z zakupem odpowiednich leków. Zapytanie w tej sprawie zostało złożone do 60 firm z USA. Tylko jednak – Bayer wyraziła chęć sprzedaży, co jednak spotkało się z błyskawiczną reakcją Monsanto- amerykańskiej korporacji chemicznej, której władze zdementowały informacje o zawarciu wstępnej umowy z Kubańczykami.

Społeczność międzynarodowe nie ma wątpliwości – sankcje w dobie pandemii to działanie przeciwko prawom człowieka. Pod koniec marca Michelle Bachelet, komisarz ONZ do spraw praw człowieka zaapelowała o złagodzenie sankcje m.in.wobec Kuby, Wenezueli, Nikaragui i Iranu na czas pandemii. Donald Trump w odpowiedzi stwierdził, że zniesienie lub złagodzenie ograniczeń oznaczałoby wygraną rządów tych państw.

Postawa amerykańskiego rządu budzi oburzenie również wśród środowisk dysydentów kubańskich w USA. – Embargo Stanów Zjednoczonych wobec Kuby nie jest bronią o milimetrowej dokładności ani inteligentną i chirurgiczną bombą, która uderza w rząd. Głównym skutkiem sankcji jest cierpienie narodu kubańskiego – napisał w swoim liście Carlos Lazo, kubański lekarz z Seattle.

patronite

 

Komentarze

Redakcja nie zgadza się na żadne komentarze zawierające nienawistne treści. Jeśli zauważysz takie treści, powiadom nas o tym.
 1. wobec takiego sqrwysyństwa brak słów dostatecznie obelżywych, dlatego w zamian szczypta ironii,
  podobno w rejs zwieńczony odkryciem Ameryki Kolumb wypłynął w piątek i to jest powód dla którego nie należy rozpoczynać ważnych przedsięwzięć, szczególnie wypraw, w piątki.

 2. Zachowanie jankesów nie dziwi mnie ani trochę – czego spodziewać się po łachudrach?
  Ale znalazłem panie Pietrek coś lepszego — widziałeś pan filmik jak Jurek zwany „Owsik” rozdziera kartony z maseczkami i na każdej nakleja swoje logo? Reklama ponad wszystko……… Kawał buca z tego „Owsika”…

  1. WOŚP te maseczki kupiła, przekazuje nieodpłatnie szpitalom, to ma prawo własne logo tam umieszczać.
   Czego w tym Ziomuś.p1 nie rozumie? A to że robi to Owsiak osobiście świadczy jedynie o oszczędzaniu funduszów WOŚP, bo przecież mógł wynająć do tego ludzi.
   Dzięki podpisaniu przez państwa UE deklaracji lizbońskiej służba zdrowia w UE będzie powoli się przekształcała na wzór amerykański.
   Czyli w niedługim czasie – biedniakom pozostanie WYŁĄCZNIE OWSIAK! Bo jak w USA 1/5 społeczeństwa nie będzie stać na zapłacenie składek ubezpieczenia zdrowotnego. Ale panowie dochtory – kapsy sobie wreszcie napchają i będą ,,godnie zarabiać”.
   Jednak reszta białego personelu niech się nadmiernie nie cieszy – dochodowo zostanie tam gdzie jest, bo inaczej dla bogów w kitlach będzie zbyt mało.

  2. Ad. Skorpion 13
   Nie robi tego sam tylko z ekipą – to raz a dwa oczywiście nie ma w tym „nic złego” ale jest taki jakiś niesmak, postępuje zgodnie z obecnymi trendami gdzie wszystkich o wszystkim należy poinformować bo REKLAMA, REKLAMA UBER ALLES!!!!!!!
   Puszczanie bąków czy bekanie w miejscach publicznych też nie jest zabronione ale jakoś tak……..
   Pozdrawiam, a Owsiak jest marną popłuczyną siebie sprzed 10-20 lat, ten typ upodobnił się do Wałęsy i Zagłoby prawiąc na prawo i lewo — „JAM to NIE CHWALĄC SIĘ!!! uczynił!!!!!!!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Unia wkurzona na Turcję, ale bezsilna wobec „szantażu migracyjnego”

Dziś w Brukseli na spotkaniu szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej tematem głównym by…